fbpx
  1. Home
  2. »
  3. Porady ekspertów
  4. »
  5. Porady ekspertów
  6. »
  7. Jak przekonać dziecko, kiedy...

Jak przekonać dziecko, kiedy boi się stomatologa?

Spis treści

Czy wizyta u stomatologa musi być straszna? Z całą pewnością nie musi być to nieprzyjemne doświadczenie dla naszego dziecka. Nie jest żadną tajemnicą, że nawet wielu dorosłych unika dentysty jak diabeł święconej wody, co niestety odbija się niekorzystnie na ich uzębieniu. Pamiętajmy o tym, że stałe zęby po wypadnięciu już nam nie odrosną, a piękny i zdrowy uśmiech odgrywa ogromne znaczenie. Nie ma więc co odwlekać wizyty u stomatologa do momentu pojawienia się problemów z zębami. Lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć. Jak zatem przekonać dziecko do regularnych kontroli dentystycznych i zredukować jego strach przed bólem?

Jak przekonać dziecko kiedy boi się stomatologa? – poradnik.

Błędem popełnianym przez wielu rodziców jest to, że odwlekają wizytę w gabinecie dentystycznym do czasu, aż stanie się ona niezbędna. Gdy dziecko będzie już miało problemy z uzębieniem i konieczne będzie leczenie, to z pewnością pozostaną na długo niemiłe wspomnienia. Aby temu zapobiec, warto przyjść z dzieckiem na wizytę adaptacyjną, gdy nie ma problemów z zębami. Dobrym momentem jest wiek od dwóch do trzech lat. Podczas takiej wycieczki do gabinetu dziecko może obejrzeć go spokojnie, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, oswoić się z miejscem i nawet dostać upominek. Zaleca się także wybranie takiego gabinetu dentystycznego, który dostosowany jest dla potrzeb najmłodszych pacjentów, czyli wyposażony jest w kolorowe i zwierzęce fotele oraz kącik zabaw. Wówczas pociecha chętniej będzie odwiedzać w przyszłości stomatologa. Dobrym rozwiązaniem jest także pobawienie się z dzieckiem w dentystę w domu, gdzie pacjentem może być pluszak. Dzięki temu dziecko zobaczy, jak będzie przebiegać wizyta w gabinecie dentystycznym.

Nie bez znaczenia jest także nasze podejście. Dziecko chłonie wszystko jak gąbka oraz bacznie obserwuje nasze emocje i zachowania. Dlatego też należy pokazać, że nie ma się czego bać, ale nie zaleca się mówić o bólu czy strachu, gdyż najmłodsi zwracają uwagę przede wszystkim na pojedyncze słowa. W przypadku dzieci, które boją się zabiegu, warto poprosić dentystę o zastosowanie sedacji wziewnej, czyli gazu rozweselającego, co działa uspokajająco i rozluźniająco. Pamiętajmy też o tym, że w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych nie brakuje bezpiecznych rodzajów znieczulenia, z których warto skorzystać, jeśli dziecko paraliżuje perspektywa bólu. Dzięki temu ograniczymy maluchowi cierpienia.

Okiełznać strach przed dentystą

Jeśli dziecko ma awersję do dentystów, to warto zabrać ze sobą rozpraszacze w postaci ulubionej maskotki, lalki czy kolorowej książeczki. Sama nasza obecność bardzo mu pomoże, dlatego też należy trzymać pociechę za rękę i odwracać jej uwagę, zagadując ją. Powinniśmy przy tym zachować spokój, co udzieli się także malcowi. Nawet jeśli widzimy, że czuje się niekomfortowo, nie przestawajmy. Dobrym pomysłem jest też nagrodzenie dziecka po wizycie u dentysty. Można kupić mu jakiś drobny prezent i spędzić wspólnie czas w preferowany przez nie sposób. To sprawi, że będzie pozytywnie kojarzyć wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pamiętajmy również o tym, aby chodzić do dentysty z dzieckiem regularnie, czyli co cztery miesiące.

Zadzwoń: +48 22 414 68 89 lub +48 79 187 68 88