Perspektywa pięknego uśmiechu zawsze stanowiła silną motywację do podjęcia leczenia ortodontycznego. Nic dziwnego, zdrowe i zadbane uzębienie rzutuje nie tylko na atrakcyjny wygląd całej twarzy, ale również w istotny sposób wpływa na inne dziedziny naszego życia. Osoby, które posiadają estetyczny wygląd uśmiechu, wzbudzają większą sympatię i zaufanie u innych, co przekłada się na łatwiejszą drogę do osiągnięcia sukcesów na polu prywatnym i zawodowym. Niestety wady ortodontyczne dla wielu osób stanowią źródło kompleksów, które skutkują niską samooceną, brakiem pewności siebie czy wycofaniem z wszelkich kontaktów towarzyskich. Problem ten szczególnie dotyczy dzieci i młodzieży, u których występowanie rozmaitych wad zgryzu, ma również wpływ na edukację i rozwój funkcji poznawczych – krzywy zgryz w wielu przypadkach skutkuje nieprawidłową artykulacją niektórych głosek. Dlatego zaniechanie leczenia w odpowiednim czasie (im wcześniej, tym lepiej) w konsekwencji może prowadzić do poważnych wad wymowy, których leczeniem oprócz ortodonty zajmuje się również logopeda.
Należy jednak pamiętać, że wady ortodontyczne dotykają również osoby dorosłe, które mają obawy przed podjęciem terapii, wynikające m.in. z błędnego przekonania, że korekta wad zgryzu to jedynie problem osób młodych i w ich odczuciu jest już za późno na skuteczne podjęcie leczenia. Oczywiście, jest to jeden z mitów, który zdecydowanie należy obalić. Efektywne leczenie ortodontyczne, które przywraca pełną funkcjonalność w jamie ustnej i znacząco poprawia estetykę uśmiechu, można przeprowadzić w każdym wieku. Zwłaszcza, że zaniechanie podjęcia leczenia prowadzi do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, min. próchnicy czy chorób przyzębia.
Na czym polega leczenie ortodontyczne i jaki jest jego zakres ? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Wypełnienia inlay/onlay

Kinga Godzic
- Data publikacji: 26 stycznia, 2023
- Czym są wypełnienia inlay/onlay? Czym różnią się od zwykłych wypełnień stomatologicznych i w jakich przypadkach się je stosuje? Wypełnienia inlay/onlay – co to takiego? Inlay