fbpx
  1. Home
  2. »
  3. Porady ekspertów
  4. »
  5. Porady ekspertów
  6. »
  7. Dziecko u stomatologa –...

Dziecko u stomatologa – Pierwsza wizyta – poradnik

Spis treści

Pierwsza wizyta u stomatologa wcale nie musi być przykrym przeżyciem dla dziecka i jego opiekunów. Przy odpowiednim przygotowaniu i nastawieniu wszystko przebiegnie bezboleśnie, a pozytywne wrażenia dziecka sprawią, że nie będzie się on obawiał kolejnych wizyt w przyszłości.

Dziecko u stomatologa — kiedy na pierwszą wizytę?

Na pierwszą wizytę do stomatologa najlepiej udać się jeszcze wtedy, gdy zęby w żaden sposób nie „zaalarmowały” malucha o wystąpienie niepożądanych zmian. Dlaczego? Z prostego powodu. Wybierając się na rutynowy przegląd, podczas którego dentysta jedynie obejrzy stan uzębienia malucha, dziecko utrwali sobie stosunek do tego specjalisty na całe jego dorosłe życie. Gdy wybierzemy się do stomatologa dopiero wtedy, gdy pojawi się pierwsza próchnica dziecko, może być bardzo zaskoczone działaniami, które lekarz będzie przeprowadzał w jego jamie ustnej, a to może skończyć się trwałym urazem. Najlepiej zatem zacząć jest metodą małych kroków. Zwłaszcza w tak delikatnej materii.

Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Dzieci są znakomitymi obserwatorami i to właśnie od rodziców uczą się jako pierwszych reakcji, czy też zachowań w określonych sytuacjach. Jeśli maluch zobaczy kiedyś przerażonego rodzica udającego się do dentysty, z pewnością będzie takie zachowanie naśladował. Nie zaleca się również niepozytywnego nastawiania malucha do specjalisty i jego gabinetu przed wizytą. Dziecka w żadnym przypadku nie należy również straszyć wizytą u dentysty! Mówienie mu „jeśli nie będziesz mył/a ząbków, to się popsują i pójdziemy do dentysty” wykształci w maluchu lęk przed lekarzem, a to spowoduje, że nawet bez powodu będziesz się obawiał pójścia do stomatologa. Przed wizytą w gabinecie warto również wytłumaczyć dziecku, co lekarz będzie robił. Jeśli dziecko jest małe, możemy posłużyć się bajkową opowieścią, co pozwoli naszemu podopiecznemu lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie sytuację, w której się znajdzie. Więcej w artykule „Jak przekonać dziecko kiedy boi się stomatologa

Zapisz się na konsultację

Wypełnij i wyślij poniższy formularz.
Skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu wizyty.

Niemowlak u dentysty — czy warto?

Stomatolodzy zajmujący się dziećmi twierdzą, że na pierwszą wizytę z dzieckiem rodzice powinni się wybrać wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków. Gdy dziecko ma 6 miesięcy pojawiają się już u niego pierwsze siekacze, zalecane jest odwiedzenie lekarza po raz pierwszy. Dzięki tak wczesnej wizycie lekarz będzie mógł sprawdzić, czy proces ząbkowania już się zaczął, czy postępuje prawidłowo, a także, czy dziecku nie zagraża próchnica. Stomatolog poinformuje również rodziców o tym, jak należy dbać o zdrowie jamy ustnej maluszka. Na wizyty kontrolne w przypadku małych dzieci należy udawać się co 3 miesiące, aby mieć pewność, że z ząbkami dziecka nie dzieje się nic złego.

Bezwzględnie do dentysty należy się udać, gdy dziecko ukończy 3-4 lata i będzie miało już wszystkie zęby mleczne. Lekarz sprawdzi wtedy, czy zęby są zdrowe, a także czy nie maluch nie ma wady zgryzu. Może ona znacząco wpłynąć na wyżynanie się zębów stałych, co może oznaczać późniejszą konieczność noszenia aparatu ortodontycznego. Zęby mleczne również wymagają leczenia stomatologicznego.

Zadzwoń: +48 22 414 68 89 lub +48 79 187 68 88