• implanty
20 listopada - 2024

Jak trwałe są implanty?

Jak trwałe są implanty?

Implanty zębów, czy też implanty zębowe, to obecnie najdoskonalszy sposób na rekonstrukcję uzębienia. Ale na jak długo wystarcza to rozwiązanie i od czego to zależy?
 
 

Jak długo utrzymują się implanty?

Jeżeli implanty zębów są z “górnej półki”, wykonane z materiałów wysokiej jakości, od renomowanych producentów, mogą dobrze spełniać swoje funkcje nawet dożywotnio. niestety nie zawsze mają do tego zapewnione odpowiednie warunki, dlatego w części przypadków wymagają wymiany po kilkunastu latach. A w niektórych skrajnych przypadkach  konieczność tej wymiany może zajść nawet wcześniej. Jest to uzależnione od różnych czynników zewnętrznych i biologicznych. Jakie zatem warunki wpływają na trwałość implantów?
 
 

Czynniki zewnętrzne

Do podstawowych czynników zewnętrznych, od których jest uzależniona żywotność implantów, należy higiena jamy ustnej. Bywa ona niestety często zaniedbywana, ponieważ część Pacjentów wychodzi z założenia, że skoro implanty nie są prawdziwymi zębami, to nie wymagają szczególnej higieny.
 
Oczywiście taki pogląd nie ma pokrycia w rzeczywistości. Implanty nie są podatne na czynniki próchnicotwórcze, ale zaniedbania higieny mają niekorzystny wpływ na ich żywotność użytkowania  Przyczyniają się do obniżenia linii dziąseł i odsłonięcia implantów. Zachodzi wówczas ryzyko, że wywiąże się periimplantitis czyli zapalenie tkanek otaczających implant. W efekcie osłabia się umocowanie implantu, traci on stabilność położenia w kości co w efekcie może doprowadzić do dezintegracji implantu i jego utratę.
 
Drugim kluczowym czynnikiem zewnętrznym jest dieta. Dostarczane organizmowi składniki odżywcze mają duże znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Szczególnie niedobory wapnia i witaminy D niekorzystnie odbijają się na trwałości implantów, niedobór tych mikroskładników przyczynia się większej podatności na stany zapalne dziąseł.
 
higienizacja zębów warszawa
 
 

Czynniki biologiczne

To grupa czynników, na które Pacjent nie ma wpływu. Jednym z nich jest stan tkanki kostnej. Żeby implanty uzyskały potrzebną im stabilność, muszą się zintegrować z kością żuchwy lub szczęki. Ten proces, zwany osteointegracją, polega na odbudowie kości i połączeniu się zregenerowanej kości z implantem. Proces ten przebiega prawidłowo tylko w zdrowej tkance kostnej, odpowiednio odżywionej i ukrwionej. Diagnostyka stanu i jakości kości jest kluczem do przyszłej, prawidłowej osteointegracji wczepu. To właśnie dlatego czasami przed przystąpieniem do implantacji trzeba przeprowadzić dodatkowe zabiegi przygotowujące podłoże kostne.
 
Problem w tym, że nawet jeśli stan kości jest odpowiedni w momencie implantacji, nie ma gwarancji, że nie ulegnie pogorszeniu w przyszłości. Z wiekiem, gdy organizm się starzeje, rozwijają się choroby ogólnoustrojowe, które mogą niekorzystnie wpływać na stan tkanki kostnej, i tym samym obniżać stabilność implantów.
 
Kolejny ważny czynnik to anatomia szczęki i żuchwy. Przy występowaniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych zęby mogą zbyt mocno się zaciskać. Powstają przez to przeciążenia, które wpływają na jakość integracji implantu i jego stabilność oraz funkcjonalność.
 
Następny czynnik to choroby ogólnoustrojowe takie jak AIDS i nowotwory, które obniżają odporność organizmu. Z tego powodu jest on bardziej narażony na infekcje, co może również niekorzystnie odbić się na trwałości implantów.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, zapraszamy do Pro Ortodont. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 22 150 18 85 lub wypełniając formularz.

 

Umów wizytę: