• chirurgia
29 marca - 2024

Ile kosztuje podniesienie dna zatoki szczękowej?

Ile kosztuje podniesienie dna zatoki szczękowej?

Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg, który pozwala poprawić warunki kostne w jamie ustnej. Ale z jakimi kosztami się on wiąże? Od czego zależy cena?

Podniesienie dna zatoki szczękowej – kiedy jest potrzebne?

Zatoki szczękowe to wypełnione powietrzem i wyścielone błoną śluzową jamy, które są rozlokowane symetrycznie po obu stronach łuku zębowego. Zazwyczaj zatoka jest oddzielona od korzeni zęba grubą na kilka milimetrów warstwą kości. Ale zdarza się, że tej warstwy brakuje, a korzenie sięgają wtedy do dna zatoki, przykrytego tylko cienką blaszką kostną lub samą śluzówką.

Dlaczego jest to problem? Przede wszystkim tak bliskie sąsiedztwo korzeni zęba z dnem zatoki szczękowej sprawia, że bakterie przenikają z zębów do zatoki oraz w drugą stronę. W ten sposób łatwiej rozprzestrzeniają się infekcje.

Ale jest też inny problem – zbyt niskie dno zatoki stanowi utrudnienie w leczeniu implantologicznym. By takie leczenie było skuteczne, implant musi zintegrować się z tkanką kostną żuchwy lub szczęki. Nie ma takiej możliwości przy zbyt małej ilości tkanki kostnej.

Z tych przyczyn wykonuje się podniesienie dna zatoki szczękowej – zabieg, który umożliwia uzupełnienie braków kostnych.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – cena

Ile kosztuje podniesienie dna zatoki szczękowej? Niestety raczej trudno byłoby podać jedną konkretną cenę. Przedział cenowy jest tu naprawdę spory. Koszt zabiegu w niektórych przypadkach może wynosić kilka tysięcy złotych, a w innych zaledwie kilkaset.

W przypadku tak skomplikowanego i inwazyjnego zabiegu jak podniesienie dna zatoki cena zależy przede wszystkim od tego, jak rozległy ubytek kostny wymaga uzupełnienia. Od ilości brakującej tkanki kostnej zależy wybór metody przeprowadzenia zabiegu.

W przypadku niewielkich ubytków kostnych, nie przekraczających 3 mm, przeprowadza się podniesienie dna zatoki metodą zamkniętą, w której, by uzyskać dostęp do zatoki, chirurg wykorzystuje otwór wykonany pod implant. Jeżeli ubytki są większe, zastosowanie znajduje metoda zamknięta. Tutaj dostęp do zatoki uzyskuje się, wycinając okienko kostne w jej bocznej ścianie. Ta metoda pozwala na podniesienie dna zatoki szczękowej nawet o 10 mm.

Ilość brakującej tkanki kostnej i podyktowany tym wybór metody jej odbudowy to zatem główny czynnik wpływający na koszt, ale nie jedyny. Przy podniesieniu dna zatoki szczękowej prawdopodobnie będzie trzeba ponieść także dodatkowe koszty związane z diagnostyką. Standardem przed zabiegiem podniesienia dna zatoki szczękowej jest wykonanie stożkowej tomografii komputerowej CBCT. Dzięki temu badaniu uzyskuje się trójwymiarowy obraz struktur w jamie ustnej i można szczegółowo zaplanować zabieg tak, by był skuteczny i bezpieczny dla Pacjenta.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o podniesieniu dna zatoki szczękowej oraz innych metodach rekonstrukcji tkanki kostnej, zapraszamy do Pro Ortodont. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 22 150 18 86 lub wypełniając formularz.

Umów wizytę: