Korona protetyczna to uzupełnienie służące do odbudowy naturalnej korony, czyli części zęba znajdującej się nad linią dziąsła. Korona protetyczna odwzorowuje naturalną koronę zęba, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Czy jednak jest to trwałe rozwiązanie? Jak długo utrzymują się protetyczne korony zębowe?
Czy korony na zęby są trwałe?
Korony protetyczne odznaczają się dużą trwałością, dzięki stosowanym do ich wykonania materiałom. Porcelana, którą stosuje się do wykonywania tych uzupełnień, to materiał, który nie tylko jest wytrzymały na mechaniczne urazy, ale też nie ulega przebarwieniom, co sprawia, że przez długi czas utrzymuje swoje walory estetyczne.
Ile wytrzymują korony porcelanowe? Przyjmuje się, że dobrze spełniają one swoje funkcje przez 10-15 lat, pod warunkiem prawidłowego użytkowania i higieny. Jeśli odpowiednio się o nie dba, czas ten może być nawet dłuższy. Dotyczy to zarówno koron porcelanowych na metalowej podbudowie, jak i pełnoceramicznych, wykonanych w całości z napalanej warstwowo porcelany.
Trwałość koron porcelanowych jest duża, jeszcze trwalsze są korony, w których jako tworzywo zastosowano tlenek cyrkonu. Mają one wyjątkowo dużą odporność na ścieranie, złamania i inne urazy mechaniczne. Trwałość koron cyrkonowych często przekracza 15 lat.
Czynniki wpływające na trwałość koron zębowych
Rodzaj zastosowanego materiału to nie jedyny czynnik, który decyduje o trwałości korony protetycznej. Duże znaczenie ma sposób użytkowania i dbania o korony. Kluczowa jest higiena jamy ustnej, zwłaszcza dokładne i regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Powinno się to robić każdego dnia przynajmniej dwa razy – rano i wieczorem. Higieny nie można zaniedbywać również w przypadku koron mocowanych na implantach – wprawdzie nie grozi im próchnica, ale zaniedbania w tej sferze mogą prowadzić do zapalenia tkanek wokół implantu, przez co może on utracić stabilność i wypaść.
Ważnym czynnikiem jest też dieta. Jeżeli jest bogata w cukry i kwasy, może prowadzić do próchnicy tkanek korzenia, co wpływa na osłabienie stabilności koron.
Kolejnym istotnym czynnikiem są nawyki i styl życia. Niektóre nawykowe zachowania mogą skracać żywotność koron. Dotyczy to takich szkodliwych zwyczajów jak obgryzanie paznokci i nagryzanie przedmiotów – czynności te przyczyniają się do przeciążania zębów, co może prowadzić do uszkodzeń koron.
Podobnie szkodliwe działanie ma bruksizm, przypadłość, w której mięśnie żucia wykazują nadmierną aktywność, przez co występuje mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami.
Innym czynnikiem mogącym zmniejszyć trwałość koron jest nieprawidłowy zgryz. Tutaj również problemem są przeciążenia, wynikające z nieprawidłowego rozłożenia sił w jamie ustnej.
Kiedy należy wymienić koronę?
Mimo wysokiej trwałości koron protetycznych, mogą one z czasem ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Objawy, które mogą sugerować konieczność wymiany, to między innymi pęknięcia lub odpryski materiału, widoczne zużycie powierzchni żującej, odsłonięcie brzegów korony i pojawienie się próchnicy w okolicach linii dziąseł, a także ból lub dyskomfort związany z osłabieniem struktury zęba pod koroną.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o koronach protetycznych, zapraszamy do Pro Ortodont. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 22 150 18 85 lub wypełniając formularz.