• chirurgia
  • Implantologia
29 kwietnia - 2024

Podniesienie dna zatoki – zalecenia po zabiegu

Podniesienie dna zatoki – zalecenia po zabiegu

Podniesienie dna zatoki szczękowej to dość częsty zabieg, zwłaszcza w ramach przygotowania do leczenia implantologicznego. W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, jak należy postępować już po zabiegu.
 
 

Podniesienie dna zatoki szczękowej – na czym polega?

Zatoki szczękowe to zlokalizowane symetrycznie po obu stronach łuku zębowego jamy wypełnione powietrzem i wyścielone błoną śluzową. Zatokę szczękową zazwyczaj od korzeni zębowych oddziela kilkumilimetrowa warstwa kości. Nie zawsze jednak tak jest – zdarza się, że tej warstwy brakuje, a zatoka jest przykryta jedynie śluzówką lub cienką warstwą kostną.
 
Zbyt bliski kontakt korzeni zęba z zatoką ma swoje negatywne konsekwencje. Bakterie z zębów mogą łatwo przenikać do zatoki i w drugą stronę. Co więcej, pojawia się tu problem dla Pacjentów implantologicznych. Żeby implantacja się powiodła, implanty muszą zintegrować się z tkanką kostną. Nie mają takiej możliwości, jeżeli tej tkanki po prostu nie ma w wystarczającej ilości.
 
Jak zaradzić temu problemowi? Rozwiązaniem jest podniesienie dna zatoki szczękowej, czyli Sinus Lift. Zabieg ten polega na wprowadzeniu w przestrzeń zatoki materiału kostnego lub kościozastępczego. Tym sposobem można – zależnie od zastosowanej metody – uzupełnić nawet dziewięciomilimetrowy ubytek kostny.
 
 

Podniesienie dna zatoki szczękowej – jak przygotować się do zabiegu?

Przed podniesieniem dna zatoki szczękowej trzeba przede wszystkim dobrze zadbać o higienę jamy ustnej. Zabiegu nie przeprowadza się, jeżeli jama ustna nie znajduje się w odpowiednim stanie.
 
Czasem przed przystąpieniem do podniesienia dna zatoki należy przeprowadzić leczenie ortodontyczne, by uzyskać dostęp do miejsca zabiegowego, na przykład poprzez wyprostowanie nachylonych zębów.Sinus Lift – zalecenia po zabiegu
 
W jaki sposób należy postępować po operacji podniesienia dna zatoki? Jest kilka ważnych wskazań.

  • Po zabiegu występuje opuchlizna. Zaleca się, żeby przez kolejne dwa dni niwelować ją za pomocą chłodnych okładów przykładanych do policzka po stronie, gdzie przeprowadzony był zabieg. Okład najlepiej przykładać nie bezpośrednio na skórę, lecz przez ręcznik bądź chustkę. Obrzęk może narastać do trzech dni po zabiegu, później zaczyna stopniowo się zmniejszać.
  • Po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego. Przez dwa tygodnie (a w określonych sytuacjach nawet dłużej) nie powinno się zatem uprawiać aktywności sportowej ani dźwigać ciężarów. Należy też unikać gwałtownych ruchów głową.
  • Należy nie jeść przez dwie godziny po zabiegu. Później powinno się unikać potraw o twardej konsystencji, a także wysokiej temperaturze.
  • Nie powinno się dotykać szwów palcami ani językiem.
  • Należy starać się, by nie nagrzewać miejsca zabiegowego. Chodzi tu nie tylko o ciepłe potrawy i napoje. Nie powinno się spać na stronie, gdzie przeprowadzany był zabieg, ani podpierać z tej strony policzka.
  • Należy także unikać podróży samolotem ze względu na różnicę ciśnień.

 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, zapraszamy do Pro Ortodont. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 22 150 18 85 lub wypełniając formularz.

Umów wizytę: