• chirurgia
  • Implantologia
22 stycznia - 2024

Metoda otwarta i zamknięta podniesienia dna zatoki szczękowej

Metoda otwarta i zamknięta podniesienia dna zatoki szczękowej

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, czyli sinus lift, można wykonać na dwa sposoby. Czym różnią się te metody? Jakie są ich wady i zalety?
 
 

Podniesienie dna zatoki szczękowej – kiedy jest potrzebne?

Zatoki szczękowe są wypełnionymi powietrzem i wyścielonymi błoną śluzową jamami, ulokowanymi symetrycznie po obu stronach łuku zębowego. Zazwyczaj od korzeni zębów są oddzielone kilkumilimetrową warstwą kości. Ale zdarza się, że tej warstwy brakuje. Korzenie sięgają wtedy do dna zatoki, przykrytego jedynie śluzówką lub cienką blaszką kostną. Wiąże się to z niekorzystnymi skutkami, takimi jak częste infekcje zatok lub przenikanie do korzeni zęba bakterii z jamy zatok.
 
Ale zbyt mała przestrzeń między dnem zatoki a korzeniami to również problem implantologiczny. Żeby leczenie było skuteczne, implanty muszą zintegrować się z kością. Nie jest to możliwe w sytuacji, gdy tkanki kostnej jest zbyt mało.
 
Rozwiązaniem jest podniesienie dna zatoki szczękowej, polegające na wprowadzeniu materiału kostnego lub kościozastępczego w miejsce ubytku w przestrzeń powietrzną zatoki. Można wykonać ten zabieg metodą otwartą lub zamkniętą. Czy się one między sobą różnią?
 
 

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą

Stosując tę metodę, chirurg uzyskuje dojście do zatoki z bocznego otworu. Oddziela błonę śluzową i wycina w bocznej ścianie zatoki niewielkie okienko kostne. Następnie na dnie zatoki umieszcza materiał kostny lub kościozastępczy, po czym zamyka okienko kostne specjalną membraną.
 
Zaletą tej metody jest to, że pozwala na większą odbudowę ubytku kostnego niż metoda zamknięta. Umożliwia podniesienie dna zatoki nawet o 10 mm. Ważnym plusem jest też to, że przy tej metodzie chirurg ma pełną kontrolę wzrokową podczas zabiegu. W części przypadków podniesienie zatoki szczękowej metodą otwartą można połączyć z wszczepieniem implantu, ale nie zawsze jest taka możliwość. Zazwyczaj między zabiegiem sinus lift a wszczepieniem implantów trzeba odczekać kilka miesięcy.
 
 

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą

W tej metodzie nie otwiera się światła zatoki – zamiast tego, aby uzyskać do niej dostęp, chirurg wykorzystuje otwór wywiercony w kości pod implant. Przez ten otwór wprowadza do zatoki odpowiedni materiał.
 
Do największych zalet tej metody należy jej niska inwazyjność. Nie wymaga naruszania bocznej ściany zatoki. To sprawia, że tkanki po zabiegu szybciej się goją. Niewątpliwym plusem jest też to, że podczas jednego zabiegu dokonuje się od razu podniesienia dna zatoki i wszczepienia implantu.
 
Ale metoda zamknięta ma też słabsze strony. Przede wszystkim może ona być wykorzystana jedynie w przypadku niewielkiego ubytku kostnego, nie przekraczającego 3 mm. Poza tym lekarz w trakcie zabiegu nie ma kontroli wzrokowej. Metoda zamknięta jest też obarczona pewnym ryzykiem, że dojdzie do perforacji dna zatoki, czyli przedarcia jej błony śluzowej, a wówczas zabieg i tak trzeba przeprowadzić metodą otwartą.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu sinus lift, zapraszamy do Pro Ortodont. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 22 150 18 86 lub wypełniając formularz.

Umów wizytę: