• Implantologia
27 grudnia - 2023

Podniesienie dna zatoki szczękowej – nowoczesne techniki i ich znaczenie dla implantologii

Podniesienie dna zatoki szczękowej – nowoczesne techniki i ich znaczenie dla implantologii

 

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej? Jak przeprowadzany jest ten zabieg i jak należy postępować w okresie bezpośrednio po nim?

 

 

Kiedy wykonuje się podniesienie dna zatoki szczękowej?

Warto na początek wyjaśnić, czym są zatoki szczękowe. Otóż są to jamy wyścielone błoną śluzową i wypełnione powietrzem, które są ułożone symetrycznie po obu stronach łuku zębowego. Zatoki szczękowe izolują ośrodki nerwowe, ochraniają narządy zmysłów przed urazami, a także ogrzewają i nawilżają wdychane powietrze.

Zwykle zatoki szczękowe od korzeni oddziela kilkumilimetrowa warstwa tkanki kostnej. Zdarzają się jednak przypadki, gdy korzenie sięgają aż do dna zatoki, która przykryta jest wtedy jedynie śluzówką lub cienką warstwą kostną. Takie uwarunkowania anatomiczne powodują problemy stomatologiczne i laryngologiczne. Zbyt mała przestrzeń między korzeniami zębowymi a dnem zatoki jest też przeszkodą implantologiczną. Odpowiednia integracja implantu z kością nie jest możliwa, gdy tkanka kostna znajduje się w zbyt małej ilości.

Jak temu zaradzić? Właśnie w tym celu przeprowadza się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, czyli Sinus Lift.

 

 

Przebieg podniesienia dna zatoki szczękowej

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej polega na wprowadzeniu materiału kostnego lub kościozastępczego w miejsce ubytku w przestrzeń powietrzną zatoki.

Podnoszenie dna zatoki szczękowej może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda zamknięta, która nie wymaga otwierania światła zatoki. W tej metodzie chirurg uzyskuje dostęp do zatoki od strony wyrostka zębodołowego, wykorzystując w tym celu.

 

 

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Otwór wykonany pod implant. Tym sposobem można odbudować pionowy zanik kości sięgający do 3 mm.

W przypadku większego kostnego ubytku stosuje się metodę otwartą, pozwalającą na podniesienie dna zatoki nawet o 10 mm. Chirurg uzyskuje dostęp do zatoki od strony przedsionka jamy ustnej. W tym celu odwarstwia błonę śluzową i wycina  niewielkie okienko kostne w bocznej ścianie zatoki. Następnie oddziela błonę śluzową i umieszcza w odpowiednim miejscu materiał kostny lub kościozastępczy, po czym zamyka okienko za pomocą membrany.

 

 

Zalecenia po zabiegu

Podniesienie zatoki szczękowej to zabieg dość inwazyjny, dlatego musi po nim upłynąć trochę czasu, zanim naruszone tkanki się zagoją. Zwykle trwa to 7-14 dni, ale dokładny czas gojenia zależy od indywidualnych czynników, takich jak wiek, grubość kości i schorzenia ogólnoustrojowe. Więcej czasu – bo około sześciu miesięcy – trwa przebudowa kości.

W tym czasie należy stosować się do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Przez pierwsze trzy tygodnie po zabiegu powinno się unikać aktywności fizycznej, w tym uprawiania sportu i dźwigania ciężarów. Należy też na ten czas zrezygnować z gorących potraw i wymagających dużo gryzienia.

 

 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o podniesieniu dna zatoki szczękowej, zapraszamy do Pro Ortodont. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 22 150 18 86 lub wypełniając formularz.

 

 

Umów wizytę: