Stomatologia Estetyczna

Zadaniem zabiegów stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu zębów i śnieżnobiałego uśmiechu. Pośrednio wpływa to też na samoocenę. Spektakularny, pełen blasku uśmiech, dodaje pewności siebie oraz pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie. Zdrowa dieta, odpowiednia higiena jamy ustnej oraz zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej pozwalają zachować piękne zdrowe i białe zęby przez długi czas.

Najpopularniejsze zabiegi, które zawierają się w pojęciu stomatologia estetyczna to przede wszystkim: wybielanie zębów, licówki, usuwanie przebarwień oraz uzupełnienia widocznych braków i wyszczerbień, a nawet korygowania kształtu i ustawienia zębów. Do stomatologii estetycznej moglibyśmy zaliczyć również część zabiegów z zakresu ortodoncji, leczenia zachowawczego a nawet implantologii i protetyki jednak te zabiegi mają głównie aspekt zdrowotny i są omawiane oddzielnie.

W ramach stomatologii estetycznej w klinice Pro Ortodont wykonujemy:

Wybielanie zębów

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie jest najbardziej popularnym zabiegiem kosmetycznym w dzisiejszej stomatologii. W przeciwieństwie do wybielania nakładkowego stosowanego w warunkach domowych w których stosuje się preparaty wybielające o niskim stężeniu, wybielanie w warunkach klinicznych odbywa się pod kontrolą lekarza i jest wykonywane przy zastosowaniu preparatów o wyższym stężeniu substancji czynnej.
Zabieg wybielania zębów z zastosowaniem wysokostężonego nadtlenku wodoru jest błyskawiczny i trwa zazwyczaj mniej niż godzinę. Bardzo istotne jest jednak przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, szczególnie w kwestii diety, która nie barwi zębów. W przeciwnym razie osiągnięty efekt może być błyskawiczny, ale niestety nietrwały.

Zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją (usunięcie osadów i kamienia nazębnego, instruktaż higieny pozabiegowej) oraz wyleczeniem ubytków próchnicowych. Na pierwszej wizycie lekarz analizuje stan zębów i określa potrzeby lecznicze oraz udziela informacji odnośnie wskazań i przeciwwskazań do ich wybielania.
Oprócz ubytków i chorób uzębienia przeciwwskazaniami do zabiegu, który jest podstawą stomatologii estetycznej, są również inne schorzenia m.in. nowotwory, cukrzyca czy epilepsja. Wybielanie odradza się również osobom z alergiami na niektóre składniki używane w procesie oraz zażywającym wybrane leki.

Efekty wybielania zębów

Efekt wybielania może utrzymać się nawet od 1 roku do 3 lat, a wszystko zależy od indywidualnego podejścia pacjenta, jego diety i higieny.
Aby efekt wybielania utrzymał się jak najdłużej należy przestrzegać tzw. białej diety przez ok. 7 dni po profesjonalnym zabiegu wybielania zębów w gabinecie. Nazwa diety jednoznacznie wskazuje, jakie produkty powinny być podstawą jadłospisu. Jest to zatem przede wszystkim nabiał – jajka, mleko, biały ser, ale też niektóre warzywa – kalafior, ziemniaki czy ogórki. Warto również 2 godziny po opuszczeniu centrum stomatologicznego w Warszawie całkowicie powstrzymać się od jedzenia lub nawet żucia gumy. W tym czasie wskazane jest jedynie picie wody, ale również w niewielkich ilościach.
W Pro Ortodont stosujemy preparat o bardzo wysokim stężeniu środka wybielającego co gwarantuje najlepsze rezultaty. Substancja aktywowana jest chemicznie poprzez zmieszanie bazy i akceleratora, a więc nie jest konieczne stosowanie lampy w celu aktywacji. Tym samym efekt wybielenia jest bardziej równomierny i nie jest uzależniony od kąta padania promieni lasera, a jednocześnie działanie ma taką samą moc jak przy zastosowaniu lampy. Zastosowanie lampy zwiększa działanie preparatu i pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Przeciwskazania do zabiegu wybielania zębów

Wśród przeciwwskazań można wymienić:

Podejmując decyzję o wykonaniu zabiegu wybielania zębów należy również zachować ostrożność w sytuacji obciążenia poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi, które mogą mieć wpływ na obniżenie zdolności regeneracyjnych organizmu, ponieważ podczas wybielania często dochodzi do podrażnienia miazgi zęba (nerwu), które u osoby zdrowej zazwyczaj ustępuje stosunkowo szybko, w przeciwieństwie do obciążonej chorobami.
U osób z wypełnieniami w obrębie zębów przednich należy liczyć się z koniecznością wymiany wypełnień po okresie stabilizacji koloru zębów (ok. 2-4 tyg. od zabiegu), ponieważ wypełnienia nie ulegają wybieleniu i mogą stać się widoczne.

Prawidłowo przeprowadzone wybielanie nie niszczy struktury szkliwa, jednak przejściowo ją osłabia, co związane jest z samą istotą wybielania polegającą na utlenieniu części organicznej tkanki i wzrostem porowatości szkliwa oraz jego dehydratacją. Z czasem dochodzi do absorpcji substancji z jamy ustnej, remineralizacji tkanki, jej ponownego nawodnienia i odzyskania intergralności. Stąd konieczność zachowania białej diety po zabiegu, która pozwoli osiągnąć lepsze i trwalsze rezultaty.

Powikłania po zabiegu wybielania zębów

Należy pamiętać że nawet prawidłowo przeprowadzone wybielanie może wiązać się z powikłaniami, takimi jak:

Nadwrażliwość i dość silny ból po wybielaniu zdarzają się najczęściej i są zjawiskiem całkowicie normalnym, związanym z odwodnieniem szkliwa oraz dyfuzją niewielkiej ilości substancji aktywnej do miazgi zęba. Nadwrażliwość na temperaturę może trwać nawet kilka tygodni po wybielaniu przy czym ważne jest aktywne jej przeciwdziałanie poprzez stosowanie zaleconych w gabinecie środków. Samoistny ból po wybielaniu powinien trwać maksymalnie 24 godziny. W niezmiernie rzadkich przypadkach dochodzi do tak silnego podrażnienia miazgi zęba ze ulega ona obumarciu. Są to przypadki bardzo rzadkie jednak pacjent decydujący się na zabieg powinien mieć pełną świadomość ewentualnych powikłań.

Licówka porcelanowa i kompozytowa

Licówki to bardzo cienkie płatki porcelany mocowane na licowej (wargowej i policzkowych) stronach zębów – to rodzaj stałej nakładki na zęby, dzięki której w szybki i prosty sposób można zmienić kształt oraz kolor zębów.
Przyklejona do zęba ukrywa wszelkie niedoskonałości – takie jak przebarwienia, ubytki w kształcie. Licówki kompozytowe maskują przebarwienia, korygują kształt i wygląd zęba. Licówki porcelanowe i kompozytowe nie uczulają i są przyjazne alergikom.

Najczęściej założenie tradycyjnej licówki wiąże się z preparacją – oszlifowaniem zęba, ze względu na specyfikę – nawet najcieńsza licówka, dodaje zębowi objętości i bez preparacji, ząb taki wystawałby z łuku.

Licówki stosuje się w przypadkach odbudowy częściowo utraconego zęba lub zębów, zamknięcie przerwy między zębami, korekty położenia zęba w łuku, korekty kształtu zębów, przebarwienia korony zębów, niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich. Czasami ze względu na znaczne zniszczenie struktury zęba konieczne jest wykonanie korony porcelanowej.

Oczywiście naszym pacjentom zawsze rekomendujemy najbardziej właściwy sposób leczenia i dobór odpowiedniej metody i materiałów.

Naszym pacjentom polecamy również inne usługi stomatologiczne, które znacząco poprawią wygląd i estetykę zębów – m.in. usługi z zakresu ortodoncji, implantologii i protetyki oraz stomatologii zachowawczej.

Formularz zgody na zabieg dostępny tutaj

A oto najczęściej zadawane pytania na temat implantów
(aby zobaczyć odpowiedź kliknij w treść pytania):

Czy zęby przed zabiegiem wybielania muszą być zdrowe?

Przed wykonaniem zabiegu wszystkie zęby muszą zostać wyleczone, zaś kamień nazębny usunięty.

Jaki będzie efekt wybielania zębów?

Efekt wybielania zależy w dużej mierze od intensywności oraz rodzaju i źródła przebarwień. Zabieg metodą gabinetową z zastsosowaniem wysokostężonego nadtlenku wodoru jest najlepszym sposobem, aby osiągnąć najlepszy z możliwych rezultatów w jak najkrótszym czasie. Stopień uzyskanej bieli będzie zróżnicowany u pacjentów w zależności od budowy samego zęba i pochodzenia zmian barwy na powierzchni zęba oraz koloru wyjściowego zęba. Szczegóły i możliwe rezultaty najlepiej omówić podczas konsultacji stomatologicznej, wówczas lekarz bierze pod uwagę wszystkie okoliczności takie jak stan uzębienia, przeciwskazania a nawet uzupełnienia (korony, licówki)

Czy podczas procesu wybielania korony porcelanowe, licówki i wypełnienia zmieniają koloru lub wybielanie ma na nie jakikolwiek wpływ?

Po zabiegu kolor zmienia tylko sam ząb. Kolor wypełnienia, korony czy licówki nie ulega zmianie. Wydaje się to istotne w przypadkach gdy kolory uzupełnień zostały dobrane do stanu zębów przed wybielaniem a wypełnienia są w widocznych miejscach.

U osób z wypełnieniami w obrębie zębów przednich należy liczyć się z koniecznością wymiany wypełnień po okresie stabilizacji koloru zębów (ok. 2-4 tyg. od zabiegu), ponieważ wypełnienia nie ulegają wybieleniu i mogą stać się widoczne.

 

Podczas konsultacji lekarz oceni i przedstawi możliwe różnice po wybielaniu.

Czy można stosować wybielanie zębów w przypadku posiadania implantów zębowych?

Tak można, należy jednak pamiętać, że proces  wybielania nie ma wpływu  na korony na implantach (tzn. korona nie ulegnie wybieleniu) tak samo jak na inne uzupełnienia. W przypadku korony w widocznym miejscu należy mieć to na uwadze. Podczas konsultacji lekarz oceni możliwe zagrożenia i różnice w kolorze jakie mogą wystąpić.

Jakie są przeciwskazania do wybielania zębów?

Właściwie większość pacjentów może poddać się zabiegowi wybielania. Do tych, którzy nie powinni poddawać się zabiegowi wybielania należą osoby: ze znacznym uszkodzeniem szkliwa (to powinien ocenić stomatolog)

Wśród innych przeciwwskazań należy wymienić:

– znaczne uszkodzenie struktury szkliwa,

– wiek poniżej 18 roku życia

– bardzo silna nadwrażliwość zębów

– silne stany zapalne dziąseł i błony śluzowej

– ciąża i karmienie

– uczulenie na składniki preparatu do wybielania

Decydując się na zabieg wybielania należy zapoznać się ze szczegółowym opisem zabiegu powyżej

Jakie mogą wystąpić efekty uboczne zabiegu wybielania zębów?

Głównym i najczęściej występującym efektem ubocznym może być przejściowa nadwrażliwość zębów na zimne, ciepłe, kwaśne, zimne powietrze oraz podrażnienia dziąseł i błony śluzowej. Czasami występują też: bóle głowy, alergia.

Co należy zrobić po wybielaniu zębów aby uniknąć dolegliwości?

Po każdym zabiegu wykonujemy zabieg fluoryzacji. Ma on na celu wzmocnić zęby i zniwelować efekt uboczny w postaci nadwrażliwości.

Czy wybielanie zębów jest bolesne?

Z reguły zabieg jest zupełnie bezbolesny. Czasami może pojawić się delikatna wrażliwość w trakcie, lub po zabiegu. Dolegliwość ta mija z czasem i jest uwarunkowana specyfika każdego pacjenta. U jednych mija szybciej u innych wolniej.

Jaka jest procedura zabiegowa?

Cały zabieg odbywa się w czasie jednej wizyty. Przed samym zabiegiem przeprowadzona jest konsultacja lekarska (może odbyć się podczas tej samej wizyty). Przed zabiegiem pacjent zobowiązany jest wypełnić zgodę na zabieg (zgoda na zabieg dostępna tutaj

Kiedy nie stosujemy licówek?

Licówki, tak jak i każdy zabieg stomatologiczny, mają swoje przeciwwskazania. Nie stosuje się ich między innymi w przypadku niektórych nieprawidłowości zgryzowych i bruksizmu (patologicznego zgrzytania zębami). Licówek nie zakłada się również na zęby, które zostały dotknięte zaawansowanymi zmianami próchniczymi oraz na takie, które posiadają dużo wypełnień. Dyskwalifikujące są także choroby dziąseł takie jak paradontoza i rozchwianie zębów.

Jakie licówki stosuje się najczęściej?

Obecnie najczęściej stosowanym w gabinetach dentystycznym rodzajem tego typu uzupełnień są licówki porcelanowe. Przede wszystkim ze względu na fakt, że są one nie tylko elastyczne i trwałe, ale wykazują dużą odporność na odbarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego.

Często wykonuje się licówki kompozytowe, które są również estetyczne i znacznie tańsze. Decyzję o wykonaniu rodzaju licówek pacjent podejmuje po konsultacji z lekarzem stomatologiem.

Czasami ze względu na znaczne zniszczenie struktury zęba, wykonanie licówki nie jest możliwe i wtedy zalecamy pacjentowi korony protetyczne.

Copyright 2020 by Pro Ortodont, ul. Filtrowa 59/2, 02-056 Warszawa

NIP: 8361328938, REGON: 750803965