Stomatologia estetyczna

Zadaniem zabiegów stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu zębów i śnieżnobiałego uśmiechu. Pośrednio wpływa to też na samoocenę. Spektakularny, pełen blasku uśmiech, dodaje pewności siebie oraz pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie. Zdrowa dieta, odpowiednia higiena jamy ustnej oraz zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej pozwalają zachować piękne zdrowe i białe zęby przez długi czas.

Najpopularniejsze zabiegi, które zawierają się w pojęciu stomatologia estetyczna to przede wszystkim: wybielanie zębów, licówki, usuwanie przebarwień oraz uzupełnienia widocznych braków i wyszczerbień, a nawet korygowania kształtu i ustawienia zębów. Do stomatologii estetycznej moglibyśmy zaliczyć również część zabiegów z zakresu ortodoncji, leczenia zachowawczego a nawet implantologii i protetyki jednak te zabiegi mają głównie aspekt zdrowotny i są omawiane oddzielnie.

W ramach stomatologii estetycznej w klinice Pro Ortodont wykonujemy:

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie jest najbardziej popularnym zabiegiem kosmetycznym w dzisiejszej stomatologii. W przeciwieństwie do wybielania nakładkowego stosowanego w warunkach domowych w których stosuje się preparaty wybielające o niskim stężeniu, wybielanie w warunkach klinicznych odbywa się pod kontrolą lekarza i jest wykonywane przy zastosowaniu preparatów o wyższym stężeniu substancji czynnej.

Zabieg wybielania zębów z zastosowaniem wysokostężonego nadtlenku wodoru jest błyskawiczny i trwa zazwyczaj mniej niż godzinę. Bardzo istotne jest jednak przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, szczególnie w kwestii diety, która nie barwi zębów. W przeciwnym razie osiągnięty efekt może być błyskawiczny, ale niestety nietrwały.

Zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją (usunięcie osadów i kamienia nazębnego, instruktaż higieny pozabiegowej) oraz wyleczeniem ubytków próchnicowych. Na pierwszej wizycie lekarz analizuje stan zębów i określa potrzeby lecznicze oraz udziela informacji odnośnie wskazań i przeciwwskazań do ich wybielania.

Efekty wybielania zębów
Efekt wybielania może utrzymać się nawet od 1 roku do 3 lat, a wszystko zależy od indywidualnego podejścia pacjenta, jego diety i higieny.
Aby efekt wybielania utrzymał się jak najdłużej należy przestrzegać tzw. białej diety przez ok. 7 dni po profesjonalnym zabiegu wybielania zębów w gabinecie.
W Pro Ortodont stosujemy preparat o bardzo wysokim stężeniu środka wybielającego co gwarantuje najlepsze rezultaty. Substancja aktywowana jest chemicznie poprzez zmieszanie bazy i akceleratora, a więc nie jest konieczne stosowanie lampy w celu aktywacji. Tym samym efekt wybielenia jest bardziej równomierny i nie jest uzależniony od kąta padania promieni lasera, a jednocześnie działanie ma taką samą moc jak przy zastosowaniu lampy. Zastosowanie lampy zwiększa działanie preparatu i pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Przeciwskazania do zabiegu wybielania zębów

Wśród przeciwwskazań można wymienić:

Podejmując decyzję o wykonaniu zabiegu wybielania zębów należy również zachować ostrożność w sytuacji obciążenia poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi, które mogą mieć wpływ na obniżenie zdolności regeneracyjnych organizmu, ponieważ podczas wybielania często dochodzi do podrażnienia miazgi zęba (nerwu), które u osoby zdrowej zazwyczaj ustępuje stosunkowo szybko, w przeciwieństwie do obciążonej chorobami.
U osób z wypełnieniami w obrębie zębów przednich należy liczyć się z koniecznością wymiany wypełnień po okresie stabilizacji koloru zębów (ok. 2-4 tyg. od zabiegu), ponieważ wypełnienia nie ulegają wybieleniu i mogą stać się widoczne.

Prawidłowo przeprowadzone wybielanie nie niszczy struktury szkliwa, jednak przejściowo ją osłabia, co związane jest z samą istotą wybielania polegającą na utlenieniu części organicznej tkanki i wzrostem porowatości szkliwa oraz jego dehydratacją. Z czasem dochodzi do absorpcji substancji z jamy ustnej, remineralizacji tkanki, jej ponownego nawodnienia i odzyskania intergralności. Stąd konieczność zachowania białej diety po zabiegu, która pozwoli osiągnąć lepsze i trwalsze rezultaty.

Powikłania po zabiegu wybielania zębów

Należy pamiętać że nawet prawidłowo przeprowadzone wybielanie może wiązać się z powikłaniami, takimi jak:

Nadwrażliwość i dość silny ból po wybielaniu zdarzają się najczęściej i są zjawiskiem całkowicie normalnym, związanym z odwodnieniem szkliwa oraz dyfuzją niewielkiej ilości substancji aktywnej do miazgi zęba. Nadwrażliwość na temperaturę może trwać nawet kilka tygodni po wybielaniu przy czym ważne jest aktywne jej przeciwdziałanie poprzez stosowanie zaleconych w gabinecie środków. Samoistny ból po wybielaniu powinien trwać maksymalnie 24 godziny. W niezmiernie rzadkich przypadkach dochodzi do tak silnego podrażnienia miazgi zęba ze ulega ona obumarciu. Są to przypadki bardzo rzadkie jednak pacjent decydujący się na zabieg powinien mieć pełną świadomość ewentualnych powikłań.

Licówka porcelanowa i kompozytowa
Licówki to bardzo cienkie płatki porcelany mocowane na licowej (wargowej i policzkowych) stronach zębów – to rodzaj stałej nakładki na zęby, dzięki której w szybki i prosty sposób można zmienić kształt oraz kolor zębów.

Przyklejona do zęba ukrywa wszelkie niedoskonałości – takie jak przebarwienia, ubytki w kształcie. Licówki kompozytowe maskują przebarwienia, korygują kształt i wygląd zęba. Licówki porcelanowe i kompozytowe nie uczulają i są przyjazne alergikom.

Najczęściej założenie tradycyjnej licówki wiąże się z preparacją – oszlifowaniem zęba, ze względu na specyfikę – nawet najcieńsza licówka, dodaje zębowi objętości i bez preparacji, ząb taki wystawałby z łuku.

Licówki stosuje się w przypadkach odbudowy częściowo utraconego zęba lub zębów, zamknięcie przerwy między zębami, korekty położenia zęba w łuku, korekty kształtu zębów, przebarwienia korony zębów, niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich. Czasami ze względu na znaczne zniszczenie struktury zęba konieczne jest wykonanie korony porcelanowej.

Oczywiście naszym pacjentom zawsze rekomendujemy najbardziej właściwy sposób leczenia i dobór odpowiedniej metody i materiałów.

Naszym pacjentom polecamy również inne usługi stomatologiczne, które znacząco poprawią wygląd i estetykę zębów – m.in. usługi z zakresu ortodoncji, implantologii i protetyki oraz stomatologii zachowawczej.

Copyright 2018 by Pro Ortodont, ul. Filtrowa 59/2, 02-056 Warszawa