Stomatologia dziecięca

Pierwsza wizyta małego pacjenta w gabinecie dentystycznym jest bardzo ważna.

Stomatologia dziecięca umożliwia m.in. zorganizowanie wizyty adaptacyjnej. Im wcześniej pójdziemy z maluchem do dentysty, tym szybciej oswoi się on z gabinetem, lekarzem, nabierze zaufania. Nie czekajmy, aż rozboli go ząb. W naszym centrum w Warszawie postaramy się wzbudzić w nim ciekawość, a nie lęk czy obawy.

Przykładamy wagę do pierwszej wizyty najmłodszych pacjentów – stosujemy wizytę adaptacyjną, a podczas pierwszego spotkania poświęcamy znacznie więcej czasu i uwagi wszystkim maluchom.

Dziecko pozytywnie zapamięta gabinet stomatologiczny, jeśli pierwsza wizyta będzie tylko adaptacyjna.

Drogi Rodzicu, nie przenoś swojego strachu na najmłodszego członka rodziny. Bądź spokojny, pewny i opanowany. Leczenie małych pacjentów odbywa się w przyjaznej i ciepłej atmosferze.

 

W Klinice Pro Ortodont posiadamy świetnych dentystów
zajmujących się stomatologią dla dzieci od najmłodszych lat.

Zabiegi przeprowadzamy w znieczuleniu dzięki czemu Państwa dzieci nie będą miały żadnych przykrych wspomnień związanych z wykonanym zabiegiem – w ich pamięci pozostanie tylko domowa atmosfera, miły personel, zabawki, telewizor z bajkami oraz nagroda dla każdego dzielnego małego pacjenta.

Stosujemy m.in:

 • lapisowanie,
 • leczenie zębów mlecznych (kolorowe wypełnienia),
 • lakowanie bruzd,
 • lakierowanie zębów,
 • uzupełnianie minerałów szkliwa,
 • fluoryzacja.

Pierwsza wizyta adaptacyjna

Ogólnie pierwsza wizyta polega na zapoznaniu się dziecka z gabinetem i lekarzem poprzez zabawę na fotelu dentystycznym (jazda w górę i w dół) oraz oglądaniu wszystkich. Na zakończenie wizyty każdy nasz nowy pacjent otrzymuje drobny podarunek. Dzięki temu najmłodsi pacjenci będą traktować wizyty u dentysty, jako przygodę, zabawę i chętnie do nas wrócą. Na pierwszą wizytę  można ze sobą zebrać ulubioną zabawkę, pluszaka lub innego przyjaciela naszego dziecka. Przekonaj się, że stomatologia dziecięca w klinice Pro Ortodont to bezstresowe dbanie o zęby Twojej pociechy!

Bezbarwny lapis dla małych dzieci!

W Klinice Pro Ortodont stosujemy lapisowanie bezbarwne – leczenie zębów mlecznych u małych dzieci.

Lapisowanie (impregnacja) jest to jedna z metod walki z próchnicą zębów mlecznych u dzieci, stosowana w przypadku próchnicy obejmującej rozległą powierzchnię zęba mlecznego.

Najczęściej zabieg dotyczy leczenia zębów przednich zaatakowanych przez np. próchnicę butelkową.

Rozwija się ona bardzo dynamicznie, gdyż obejmuje w krótkim czasie coraz więcej zębów dziecka. W ciągu pół roku może doprowadzić do zniszczenia mleczaków i licznych stanów zapalnych. Jeśli rodzice odpowiednio wcześnie nie zareagują, konieczne będzie ich usunięcie.

W Polsce do impregnacji stosuje się 10-40% roztwór azotanu srebra lub 30-50% chlorek cynku ( o nieco mniejszej skuteczności). Impregnacja chlorkiem cynku nie prowadzi do przebarwienia zęba. Lecz jest mniej skuteczna niż metoda z zastosowaniem srebra. Tym, co martwi rodziców w lapisowaniu azotanem srebra, jest przebarwienie tkanek zęba na charakterystyczny czarny kolor na skutek wytrącenia się cząsteczek srebra.

W przypadku metody z zastosowaniem lapisu bezbarwnego
problem  przebarwienia nie występuje.

W późniejszym okresie po wstrzymaniu procesu próchnicowego możemy spokojnie pracować nad adaptacją do wizyt stomatologicznych i czekać, aż dziecko dojrzeje do tradycyjnego leczenia i wzrośnie zaufanie między nim a lekarzem dentystą. Wtedy planuje się oczyszczenie ubytków wiertłem i wypełnienie ubytków materiałem glass-jonomerowym lub estetycznie kompozytem.

Zabiegi lapisowania wykonuje się trzykrotnie podczas jednej wizyty, a następne trzy spotkania umawia się w odstępach 7-10 dni.  Po trzech miesiącach procedurę powtarza się. A kolejną po 6 miesiącach (lub po roku) zależnie od zaleceń lekarza.

Cały zabieg trwa krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku. Na każdej wizycie potrzebne jest oczyszczenie, trzykrotne osuszenie zęba oraz naniesienie preparatów.

 

Lapisowanie jest rozwiązaniem czasowym i nie leczy próchnicy, a jedynie hamuje jej rozwój. Impregnowanie jest więc wyborem lepszym lub jedynym możliwym,  gdy nie można borować czy usunąć zęba. Dodatkowo za wyborem tego  zabiegu przemawia, iż  jest on bezbolesny i powoduje  mniejszy stres u dziecka. W ten sposób można leczyć zęby nawet bardzo małych dzieci.

Po wizycie nasz maluszek nie może przez godzinę jeść i pić.

Lapisowanie pozostając niejako czasami jedyną metoda leczenia zębów pozostaje jedynym wyborem jaki mamy przy leczeniu małych dzieci. Tak więc lepiej wykonać ten zabieg niż nie przeprowadzać żadnego leczenia. Wielu rodziców a także lekarzy unika tej metody tylko i wyłącznie z powodu, że jest ona uciążliwa z uwagi przebarwienia, na nieusuwalne plamy nie tylko na zębach dziecka ale bardzo często na ubraniu i w całym gabinecie. Tak więc bezbarwna metoda lapisowania wydaje się tutaj najlepszą alternatywą, gdyż jest całkowicie pozbawiony efektów plamienia i nieestetycznego wyglądu.

Koszt zabiegu lapisowania bezbarwnego nie jest droższy od zwykłej metody i wynosi od ok. 50 do 120 zł za wizytę.

UWAGA: Przeczytaj dokładnie zalecenia przed i po zabiegu lapisowania – możesz je znaleźć w pytaniach i odpowiedziach poniżej. W przypadku braku zastosowania się do zaleceń, lekarz może odmówić wykonania zabiegu.

Zapraszamy do naszej Kliniki na konsultacje.

Najczęściej zadawane pytania na temat periodontologii
(aby zobaczyć odpowiedź kliknij w treść pytania):

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta stomatologiczna?

Zaleca się aby pierwsza wizyta dziecka w gabinecie miała miejsce w pierwszym roku życia, najlepiej w okolicy pierwszych urodzin. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się wówczas w buzi niemowlęcia. Wizyta taka ma charakter adaptacyjny i instruktażowy dla rodziców. Stomatolog dziecięcy instruuje rodziców jak prawidłowo dbać o zęby dziecka, jak dietą wpływać na ich rozwój. Zwraca uwagę na szkodliwe nawyki. Badanie jamy ustnej malucha ma na celu ocenę prawidłowości wyrzynania zębów, a także zdrowie dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

– Koniecznie poinformuj dziecko gdzie i po co idzie, np. do nowego znajomego, który sprawdzi czy ząbki są zdrowe.

– Opowiedz czym zajmuje się stomatolog, jak pracuje, dlaczego trzeba trzymać otwartą buzię.

– Dobrym przygotowaniem będzie także zabawa w dentystę w domu, np. leczenie zębów lalkom, misiom.

– Pomocne mogą być także gry edukacyjne – dla starszego dziecka godne polecenia są edukacyjne gry o leczeniu zębów, np. www.ciufcia.pl, www.orbitek.pl, www.colgate.com

– Świetnym sposobem na oswojenie dziecka z sytuacją leczenia zębów jest czytanie bajek, w których ulubieni bohaterowie udają się właśnie do stomatologa, np. „Kamyczek u dentysty”, „Julka poznaje świat. Idę do dentysty”, „Mądra Zuzia idzie do dentysty”.

– Warto zakupić również szczoteczkę elektryczną aby dziecko oswoiło się z dźwiękiem wiertła i sposobem działania narzędzi stomatologicznych.

Jakich zasad trzymać się podczas wizyty swojej pociechy w gabinecie stomatologicznym?

– W trakcie wizyty nie mówimy o bólu, nie używamy zwrotów typu „Na pewno nie będzie bolało”, „Nie ma się czego bać” itp.

– Pozwól pracować stomatologowi.

– Nie odpowiadaj za dziecko, pozwól mu na swobodną komunikację z lekarzem.

– Jeżeli Twoja pociecha nie poprosi Cię o to, nie trzymaj dziecka za rękę czy nogę, pozwól skupić się mu na sobie i być samodzielnym.

– Jeśli Twoje dziecko boi się widoku strzykawek zaproponuj, żeby zamknęło oczy, a Ty spróbuj opowiedzieć mu bajkę lub odwrócić uwagę jakąś fascynującą opowieścią.

– Jeśli Twoje dziecko boi się dźwięku urządzeń stomatologicznych, przygotuj przenośny odtwarzacz, a na nim np. bajkę do słuchania.

– Po wizycie koniecznie pochwal dziecko, powiedz jaki/a jesteś z Niej/Niego dumny/a

– Zaproponuj nagrodę, np. zabawkę lub jakąś formę wspólnego spędzenia czasu, kino, basen, itp.

Czego nie wolno robić w gabinecie stomatologicznym i poza nim?

– Nie opowiadaj przy dziecku strasznych historii o wizytach u stomatologa i negatywnych przeżyciach im towarzyszących.

– Nie strasz dziecka dentystą, np. ”jak będziesz niegrzeczny to pójdziemy do dentysty i powyrywa Ci wszystkie zęby!”.

– Nie oszukuj dziecka, że nie będzie bolało, przygotuj je na to, że leczenie może być troszkę nieprzyjemne, ale tylko chwilkę, a potem ząbek będzie już zdrowy.

– Nie karz dziecka za to, że płakało na wizycie, czy się bało, to zwiększy jego lęk. Konsekwencją nie wyleczenia zęba jest brak nagrody!

Czym jest kolorowe wypełnienie?

Jest to nowoczesny materiał do wypełnień, który na pewno zainteresuje małych pacjentów. Do wyboru jest siedem pięknych kolorów: złoty, srebrny, niebieski, różowy, zielony, pomarańczowy i cytrynowy. Kolor wypełnienia wybiera sam Mały Pacjent, co dodatkowo zachęca go do współpracy podczas zabiegu. W przypadku dzieci bojących się dentysty odwraca to uwagę od samego zabiegu i powoduje zmniejszenie stresu. Ponadto rozmowa i samodzielne wybieranie koloru wypełnienia umożliwia lepszy kontakt lekarza z dzieckiem. Dzieci mając kolorowe wypełnienia częściej i chętniej myją zęby. Czują się odpowiedzialne za dbanie o swoje kolorowe plomby, a przez to o całą jamę ustną. Pomaga to również rodzicom w zachęcaniu dzieci do dbania o ząbki. Wypełnienia kolorowe są dodatkową formą profilaktyki, uwalniają one dużą ilość jonów fluorkowych i jonów cynku ,co gwarantuje długotrwałe działanie bakteriostatyczne i przeciwpróchnicze. Ich dużą zaletą jest też minimalna ścieralność. Procedura zakładania kolorowych wypełnień jest prosta i szybka, co pozwala na sprawne przeprowadzenie zabiegu, szczególnie w przypadku niecierpliwych pacjentów. Kolorowe wypełnienie już samo w sobie jest nagrodą oraz zachętą do kolejnych wizyt. Wizyta u dentysty staje się dla maluchów przygodą.

Czym jest lakowanie?

Lakowanie jest to uszczelnianie bruzd na powierzchni żującej zębów bocznych i tylnych przedtrzonowych i trzonowych, który skutecznie zapobiega próchnicy. Bruzdy to miejsce, gdzie gromadzą się resztki pokarmowe, gdzie bakterie mogą się rozwijać bez problemów.
Lakowanie polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym środkiem (lakiem) szczelinowym. Najlepiej przeprowadzić zabieg uszczelniania (lakowania) w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowe zęby stałe), które pojawiają się ok. szóstego roku życia.
Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny i trwa zwykle nie dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. Prawidłowo założony lak utrzymuje się w bruzdach przez kilka lat. Poddawany siłom żucia jednak ulega ścieraniu i czasami może zostać częściowo lub całkowicie utracony. Dlatego wymaga okresowej kontroli. Jeżeli podczas kolejnego przeglądu zobaczymy, że wypadł uszczelniacz ponawiamy lakowanie lub dokładamy materiał.
Trzeba pamiętać o tym, że lakowaniem zabezpieczamy tylko niektóre powierzchnie zębów. Prawidłowe lakowanie zęba może się utrzymać i zabezpieczyć, jak wykazały badania nawet przez 15 lat.

Czym jest fluoryzacja (lakierowanie)?

Zabieg fluoryzacji jest stosowany w celu utworzenia zapasów fluorku wapniowego w szkliwie a tym samym do jego wzmocnienia. Należy sobie wyobrazić szkliwo, które jest otoczką zęba pod postacią szklanej pokrywy otulającej ząb. Im grubsze jest szkliwo tym większe bezpieczeństwo zęba. W miarę kontaktu z jonami fluoru szkliwo jest coraz grubsze i tak u osób dojrzałych po 40 r. ż. szkliwo jest parokrotnie grubsze i twardsze niż u dzieci czy młodzieży. Aby zabieg fluoryzacji osiągnął oczekiwany efekty, konieczne jest wcześniejsze usunięcie kamienia nazębnego i osadu, czyli wykonanie skalingu i piaskowania zębów. W gabinecie stomatologicznym najczęściej używanymi preparatami fluorowymi są lakiery i żele. Lakiery nakładamy punktowo, za pomocą pędzelka, na oczyszczone i osuszone zęby. Jednym z najskuteczniejszych lakierów jest preparat Fluor Protector, którego niewątpliwą zaletą jest to, że utrzymuje się na zębach nawet do kilku tygodni. W ten sposób zapewnione jest stałe uwalnianie fluorków przez długi czas w małym stężeniu. Jest to preparat bezbarwny, który jest niewidoczny po nałożeniu. Drugim, często stosowanym lakierem, zwłaszcza u dzieci, jest preparat Duraphat. Mimo wysokiego stężenia fluoru jest bezpieczny, gdyż szybko wiąże i dobrze przylega do zębów uwalniając małe ilości fluoru. Dobrze widać pokryte nim miejsca, gdyż ma on barwę żółtą.

Należy pamiętać, że po zabiegu fluoryzacji, nie powinno się jeść ani pić przez około 2 godziny, a także przez 24 godziny nie myć zębów.

Niewątpliwie fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym jest bardzo dobrą i skuteczną formą profilaktyki przeciwpróchnicowej, nie tylko u osób ze skłonnością do próchnicy. Zalecane jest, aby zabieg ten odbywał się 1-2 razy w roku. Badania donoszą, że przy regularnej fluoryzacji, można było stwierdzić będącą jej rezultatem redukcję próchnicy od 30% do 50%. Nie należy jednak zapominać o tym, że aby mieć zdrowe i czyste zęby, najważniejsze to samemu odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i regularnie kontrolować stan uzębienia w gabinecie dentystycznym.

Jeśli chodzi o fluoryzację nie ma tu granic wiekowych. Wzmocnienie szkliwa jest korzystne bez względu na wiek.

Czym jest lapisowanie?

Lapisowanie polega na tym, że powierzchnię zęba mlecznego nasącza się
roztworem azotanu srebra, a potem z roztworu wytrąca się samo srebro.
Lapis stosuje się w przypadku, gdy część powierzchni zęba mlecznego jest
już zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Zabieg
ten pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed
usunięciem.
Istnieją dwa rodzaje lapisu: lapis przebarwiający zęby oraz lapis
bezbarwny. W naszym gabinecie stosujemy metodę lapisowania, która NIE 
POWODUJE, że zęby po zabiegu stają się czarne.

Jak często dzieci powinny pojawiać się na wizycie kontrolnej?

Co 6 miesięcy, dzieci w okresie wymiany zębów co 3-4 miesiące.

Jak długo po wizycie dziecko nie powinno jeść i pić?

To zależy od tego co było robione na wizycie. Po przeglądzie, wypełnieniu na światło, lakowaniu-od razu. Po innym wypełnieniu lub fleczerze -godzinę, natomiast, gdy było wykonane znieczulenie -do momentu jego ustąpienia. Po lakierowaniu zębów czy po usunięciu zęba-2 godziny.

Od kiedy dziecko może myć zęby pastą z fluorem?

Od momentu, kiedy nauczy się wypluwać. Fluor jest bezpieczny i konieczny do tego, by zęby były zdrowe, ale tylko w odpowiedniej ilości. Istnieje na rynku wiele past do zębów dostosowanych zawartością fluoru do wieku dziecka.

Czy można podawać nocą do picia dzieciom słodkie płyny, np. soki?

Nie. Takie płyny zawierają cukier, który jest jedną z przyczyn próchnicy. Podobnie jest gdy dziecko zasypia z butelką. Kiedy dziecko śpi, płyny zawierające cukier gromadzą się wokół zębów i mogą być przyczyną próchnicy. Nawet mleko matki i mieszanki mleczne zawierają cukier.

Kiedy dziecko powinno zacząć stosować nić dentystyczną?

Nić dentystyczna usuwa resztki pokarmowe oraz płytkę bakteryjną z przestrzeni międzyzębowych, których nie wyczyści szczoteczka. Powinno się nitkować dziecku zęby od wieku 4 lat. Po osiągnięciu 8. roku życia większość dzieci powinna nitkować zęby samodzielnie.

Co to są zęby mądrości?

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe. Zazwyczaj pojawiają się one lub rosną zwykle w wieku od 16 do 25 roku życia. Ze względu na to, że są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca i przez to pojawiają się tylko częściowo lub wychodzą krzywo, także mogą powodować dolegliwości bólowe. Ze względu na to, że zęby usuwane w wieku poniżej 20 roku życia mają mniej wykształconych korzeni i zabieg taki wiąże się z mniejszą częstością powikłań, zaleca się ocenę zębów mądrości u osób w wieku od 16 do 20 roku życia w celu sprawdzenia, czy nie wymagają one usunięcia.

Czy warto leczyć zęby mleczne u dzieci?

Zęby mleczne warunkują m.in. prawidłowe późniejsze ustawienie zębów stałych. Przedwczesna ich utrata lub usunięcie może powodować wady zgryzu i konieczność długotrwałego leczenia ortodontycznego. Zęby mleczne z ubytkami próchnicowymi są tez źródłem infekcji bakteryjnych dla całego organizmu dziecka.

Co zrobić gdy pojawia się wyrzynający się stały ząb (np. dolna jedynka) mimo że mleczak nie wypadł i nie rusza się?

Ząb mleczny trzeba usunąć.

Kiedy dziecku zaczynają wypadać zęby mleczne?

Większość dzieci zaczyna tracić zęby mleczne w okolicach szóstych urodzin. Są to zazwyczaj dolne siekacze. Czas wymiany uzębienia jest jednak bardzo zmienny.

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Podczas ząbkowania pomocne jest:

– masowanie dziąseł dziecka palcem, można do tego celu użyć żelu przeznaczonego dla ząbkujących maluchów, np. Camilia, Pansoral Premieres dents, Bobodent żel

– przydatne są wszelkiego rodzaju gryzaczki, najlepiej schłodzone

– w przypadku silnych dolegliwości, którym towarzyszy gorączka, zalecane jest podawania leków przeciwgorączkowych, typu Nurofen, Panadol

Czy używanie smoczka i ssanie kciuka ma wpływ na zdrowie zębów dziecka?

Ssanie smoczka i kciuka to bardzo częste nawyki, towarzyszące niemowlętom. Nawyki te najczęściej same zanikają nie powodując żadnych negatywnych następstw w jamie ustnej. Jeżeli jednak, dziecko przez dłuższy czas i przez wiele godzin w ciągu dnia, jak i w nocy powtarza takie zachowania, można zauważyć zmiany w położeniu zębów ( wychylenie do przodu lub brak kontaktu między zębami ). Należy wówczas udać się do stomatologa dziecięcego, który może zalecić używanie specjalnych płytek ( rodzaj prostego aparatu ortodontycznego ), które są pomocne i skuteczne w walce z nawykiem.

Jak postąpić kiedy dziecko złamie ząb?

Każdy uraz zębów wymaga niezwłocznej wizyty u dentysty. Nawet pozornie błahe naruszenie tkanek zęba powinno być poddane  kontroli lekarza. W niektórych przypadkach złamany jest korzeń zęba, lub ząb jest zwichnięty i zniszczony jest jego przyczep do kości, co może być wykryte jedynie na zdjęciu radiologicznym. Jeżeli na skutek urazu wypadł cały ząb, nie należy go oczyszczać tylko zabrać ze sobą do gabinetu, najlepiej w pojemniku z mlekiem! Możliwa jest bowiem jego replantacja (umiejscowienie na miejscu w kości ).

Jak postąpić kiedy dziecko boli ząb?

Każdy przypadek bólu zęba u dziecka jest sygnałem alarmowym, iż należy zgłosić się na wizytę u dentysty. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn, wizyta ta nie może odbyć się od razu, należy dziecku podać lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, np. Nurofen, Panadol.

Czy to normalne, że dziecko zgrzyta zębami?

Tak. Zgrzytanie zębami w nocy to częsta przypadłość u dzieci w tej grupie wiekowej. Jest to fizjologiczne ścieranie zębów i przygotowanie do wymiany uzębienia na stałe. Należy jednak zawsze wykluczyć inne przyczyny zgrzytania, takie jak np. robaczyce.

Kiedy dziecko potrzebuje leczenia ortodontycznego?

Każde dziecko powinno być zbadane w kierunku występowania wad zgryzu. Amerykańskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca aby do siódmego roku życia sprawdzić prawidłowość ustawienia zębów. Jest to najlepszy wiek na podjęcie ewentualnego leczenia ortodontycznego, gdyż wzrost kości szczęk, sprzyja prowadzonemu leczeniu. Przyspiesza je i sprawia iż często jest ono leczeniem wyłącznie czynnościowym, czyli polegającym na eliminacji nieprawidłowych nawyków, które są odpowiedzialne za powstawanie wad. Wczesne leczenie ortodontyczne często pozwala uniknąć konieczności leczenia aparatem stałym w przyszłości.

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u dzieci?

–   Zaleca się  rozpoczęcie higieny  jamy  ustnej  u dziecka  jeszcze przed  pojawieniem się pierwszego ząbka. Przemywaj  dziąsła niemowlęcia jałowym  gazikiem (nawiń go na  palec wskazujący)  zwilżonym  w  letniej, przegotowanej  wodzie  –    rób to  po  każdym  posiłku.

–   Około pierwszego roku życia należy wprowadzić delikatne szczotkowanie zębów (w tym czasie wyrzynają się zęby boczne z dołkami i bruzdami, które można dokładnie wyczyścić jedynie szczoteczką), myjemy je metodą  wymiatania –    zarówno  od  strony  warg  jak  i  języka, powierzchnie żujące zaś szorujemy. Stosujemy pastę ze zmniejszoną zawartością fluoru – przeznaczoną dla dzieci do 6 r.ż. pamiętając o tym, żeby nakładać niewielką ilość pasty, wcierać ją we włosie szczoteczki w celu uniknięcia połykania, dopilnować aby dziecko wypluło resztki lub wytrzeć je gazikiem.

–   Na powierzchni języka osiedla się duża ilość bakterii, więc dla utrzymania dobrej higieny powinno się go również oczyszczać. Służą do tego specjalne czyściki, ale można to zrobić też za pomocą zwykłej szczoteczki.

–   Pamiętajmy, że maluch sam nie oczyści prawidłowo zębów, więc zawsze powinni to zrobić rodzice. Uważa się, że do minimum szóstego roku życia rodzice powinni nadzorować i poprawiać wykonywane przez dziecko szczotkowanie. Żelazna zasada – po wieczornym myciu zębów już nic nie jemy i nie pijemy, za wyjątkiem czystej wody, bez dodatku cukru!

Zalecenie dla pacjenta przed zabiegiem lapisu

Przed Lapisowaniem:

 • Dokładne szczotkowanie zębów przed wizytą, żeby substancja zawarta w lapisie działała bezpośrednio na zmienione próchnicowo tkanki.
 • Nie spożywamy pokarmów bezpośrednio przed wejściem do gabinetu – jak wyżej.
 • Uwaga: Lekarz ma prawo odmówić zabiegu lapisowania w przypadku nie przygotowania dziecka do zabiegu w/w sposób

Zalecenie dla pacjenta po zabiegu lapisu

Po lapisowaniu :

 • Nie jemy i nie pijemy nic przez minimum jedną godzinę. Im dłużej  tym lepiej –  dzięki temu substancja zawarta  w lapisie   przez dłuższy czas będzie obecna w wysokim stężeniu.
 • Należy wdrożyć odpowiednie zmiany w zakresie higieny i diety. Eliminując cukry proste – słodycze ciastka, cukierki oraz pokarmy lepkie.
 • Typu karmel, chrupki, które długo utrzymują się w buzi obklejając zęby stanowiąc pożywkę dla próchnicotwórczych bakterii.
 • Zęby należy myć po każdym posiłku a, jeśli nie ma takiej możliwości należy przepłukać buzie zwykłą woda- dotyczy to również sytuacji po wypiciu słodkiego soku. 
 • Należy pamiętać, ze efekt zabiegu jest w dużej mierze zależny od przestrzegania powyższych wskazówek, a sam lapis bez odpowiedniej higieny i diety nie da rezultatu.
 • Uwaga: Lekarz ma prawo odmówić zabiegu lapisowania w przypadku nie przygotowania dziecka do zabiegu w/w sposób

Copyright 2020 by Pro Ortodont, ul. Filtrowa 59/2, 02-056 Warszawa

NIP: 8361328938, REGON: 750803965