Protetyka

Protetyka to dział zajmujący się uzupełnianiem brakujących zębów, przywracaniem prawidłowej funkcji żucia i mowy, przywracaniem estetyki naturalnego uśmiechu i rysów twarzy. W naszym centrum stomatologicznym Pro Ortodont zajmujemy się wszystkimi rodzajami leczenia zębów. W zespole są stomatologowie, ortodonci, a także świetni protetycy. Ostatni ze specjalistów zajmują się uzupełnianiem braków i usterek w uśmiechu. Dla wielu dorosłych stanowią poważny problem  – nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny. To dlatego protetyka nie jest już tylko skierowana do osób starszych, ale do każdego, komu przeszkadza ubytek w zębach. Należy zwracać uwagę na różnego rodzaju rozkruszenia i odszczepienia elementów zębów, jako że mogą być one groźne dla zdrowia. Poważne odszczepienie należy jak najszybciej skonsultować ze stomatologiem i protetykiem, który specjalnie indywidualne potrzeby pacjenta.

Protetyka – ulga dla zębów

Widoczne braki zębowe są bardzo krępujące, prowadzą do zmiany położenia pozostałych zębów, a w konsekwencji do zaburzenia funkcji żucia, bólu w stawie skroniowo-żuchwowym, bólu głowy. To objawy, które mogą później doprowadzić do poważniejszych komplikacji. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u dobrego protetyka. W naszym centrum stomatologicznym zwracamy uwagę na to, aby terminy wizyt były możliwie jak najszybciej dostępne dla każdego pacjenta. Nasze gabinety położone są w centrum Warszawy, dzięki czemu nie ma problemu z dojazdem lub parkowaniem. Zapraszamy do zapoznania się także z szerokim wachlarzem możliwości obniżenia cen, a także czasowych promocji na usługi. Dbamy o to, aby protetyka była dostępna dla każdego pacjenta, a ceny zabiegów były adekwatne do tego, jaki wkład został włożony w efekt końcowy. Nasza kadra składa się z doświadczonych lekarzy i znakomicie wyszkolonych asystentów, dzięki czemu wizyty przebiegają bezboleśnie i punktualnie.

Pro Ortodont: protetyka dla każdego

Nasze centrum stomatologiczne ma bardzo szerokie możliwości uzupełnień protetycznych, które charakteryzują się wysokim poziomem estetyki, trwałością oraz doskonałymi walorami użytkowymi:

  • licówki,
  • korony protetyczne z różnych materiałów, m.in. metalowo-ceramiczne, pełnoceramiczne,
  • wkłady koronowo-korzeniowe,
  • protezy szkieletowe,
  • szyno-protezy,
  • protezy całkowite,
  • korony i mosty oparte na implantach.

Są to zabiegi wykonywane w nowoczesny sposób za pomocą najnowszych technologii, zarówno w zakresie sprzętów, jak i materiałów. Staramy się, aby protetyka każdego zęba odbywała się w miarę możliwości jak najbardziej nieinwazyjnie i bezboleśnie. Każdy lekarz najpierw przeprowadza wywiad i przedstawia pacjentowi opcje protezy lub wypełnienia, a dopiero później podejmowane są działania. Staramy się, aby każdy zabieg protetyka był indywidualnie wykonywany pod kątem  pacjenta. Jako że żaden ząb nie jest taki sam, tak i każdy ubytek trzeba leczyć indywidualnie. Staramy się dostosowywać nasze możliwości do potrzeb i oczekiwań naszych pacjentów. Pro Ortodont to miejsce, w którym znaleźć możesz znakomicie wyposażone gabinety, zespół wykształconych lekarzy, a także gwarancję satysfakcjonującego leczenia. Protetyka to nauka rozwijająca się bardzo dynamicznie. Można już obecnie zapomnieć o bolesnych koronkach czy niedorobionych wypełnieniach. Nasze centrum stomatologiczne to miejsce nowoczesne i dbające o to, aby pacjenci mogli korzystać z najnowszych technologii. Dzięki temu protetyka nawet najbardziej bolesnych i trudnych miejsc nie stanowi dla nas problemu, a każdemu pacjentowi przynosi ulgę. Wizyta u nas to komfortowo spędzony czas, podczas którego dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie procedury przebiegały punktualnie, bezproblemowo i bezboleśnie. Zapraszamy do zapoznania się z godzinami przyjęć w naszym centrum. W przypadku nagłych zgłoszeń, warto w momencie kontaktu od razu zaznaczyć, że potrzebują Państwo pomocy protetyka.

Więcej informacii na temat zabiegów stomatologicznych znajdziesz w naszym poradniku: PORADNIK

Implanty

To nowoczesny sposób uzupełnienia braku pojedynczego lub grupy zębów. Dzięki tej metodzie nie trzeba szlifować zdrowych zębów sąsiadujących z luką, aby uzupełnić brak zęba, jak jest to konieczne do wykonania tradycyjnych mostów. Dzięki implantom unika się też dyskomfortu jaki powstaje przy użyciu protez ruchomych (ich wyjmowanie). Implanty zapewniają pacjentowi komfort psychiczny i fizyczny. Przywracają naturalne rysy twarzy, zapewniają doskonały efekt estetyczny, przywracają pacjentowi pełny uśmiech i naturalny wygląd uzębienia.

Etapy przebiegu leczenia implantologicznego składają się z następujących etapów:

Konsultacja i plan leczenia

Po zapoznaniu się z oczekiwaniami pacjenta. Lekarz wykonuje zdjęcie 3D, które poprzez dostarczeniu informacji o stanie kości umożliwia nam bardzo precyzyjne określenie planu leczenia dostosowany do stanu medycznego oraz możliwości finansowych i potrzeb pacjenta. Plan leczenia opracowany na bazie konsultacji z pacjentem zawiera szczegółowy zakres planowanych zabiegów, szacunkowy harmonogram leczenia oraz planowane koszty.

Zabieg
Zabieg wszczepienia implantu, (czyli tytanowej śrubki) polega na odsłonięciu niewielkiego płata błony śluzowej, następnie wykonaniu w niej otworu, w który w kolejnym etapie jest wprowadzony implant. Zabieg Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

W zależności od konkretnego przypadku implant po wprowadzeniu może być zaopatrzony w śrubę gojącą, koronę tymczasową lub zostać zasłonięty płatem śluzówki do czasu całkowitej integracji implantu z kością.

Zdjęcie szwów
Po około 10 dniach od zabiegu zdejmowane są szwy zabliźniające dziąsło, zabieg ten jest całkowicie bezbolesny (przecina się nitkę a nie dziąsło).

Odsłonięcie implantu
Zabieg ten wykonuje się po upływie ok. 3 miesiąca w żuchwie i  4-6 miesiącach w szczęce.

Założenie korony
Po całkowitym wygojeniu dziąsła wokół implantu zakłada się dostosowaną do potrzeb i możliwości pacjenta koronę, którą jest cementowana lub przykręcana. Należy pamiętać, że cena implantu nie jest równoznaczna z ceną założenia korony i cena ta zazwyczaj podawana jest odrębnie jeżeli nie jest wyraźnie zaznaczona w planie leczenia.

A oto najczęściej zadawane pytania na temat implantów
(aby zobaczyć odpowiedź kliknij w treść pytania):

Czym są implanty?

Implanty zębowe to tytanowe śruby, które wkręca się w kość szczęki lub żuchwy. Pełnią one rolę korzenia zęba. Potocznie implantami nazywa się czasami całość uzupełnienia braku zęba, tzn. wszczepioną śrubę i mocowaną na niej protezę.

Kiedy warto zdecydować się na implanty?

Implanty są obecnie uważane za najlepszy sposób rekonstrukcji zębów, polecany ze względu na komfort i trwałość. Z implantów korzystać mogą prawie wszyscy pacjenci – lista przeciwskazań nie jest długa.

Jakie są przeciwwskazania do wszczepiania implantów?

Do przeciwwskazań wykonania zabiegu wszczepienia implantów zębowych zalicza się czynniki związane z ogólnym stanem zdrowia – m.in. ciężkie choroby, nowotwory, osłabienie układu odpornościowego a także czynniki związane ze stanem uzębienia – np.niewłaściwa higiena jamy ustnej, próchnica, niedostateczna ilość kości w miejscu wszczepienia implantu. Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego można podzielić na bezwzględne (takie, które wykluczają możliwość leczenia implantologicznego) oraz względne (takie, które podlegają indywidualnej ocenie stopnia ryzyka w konkretnym przypadku).

Przeciwwskazania bezwzględne:

– zły stan ogólny Pacjenta

– ciężka cukrzyca

– choroby nowotworowe

– systemowe choroby tkanki kostnej, stawów, nerek, wątroby

– AIDS

– osteoporoza

– nadmierne i nierealistyczne oczekiwania dotyczące estetycznego wyniku zabiegu

   Przeciwwskazania bezwzględne czasowe:

– ostre choroby zakaźne

– ciąża

– stosowane w chorobie nowotworowej leki immunosupresyjne

– radioterapia w zakresie głowy i szyi

– niezakończony wzrost układu kostnego

 

   Przeciwwskazania względne:

– uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nadużywanie papierosów

– niewydolność krążenia

– wady serca

– zaburzenia krzepliwości krwi

– stosowanie antykoagulantów

– zaburzenia i choroby psychiczne

– schorzenia, w których występują zaburzenia metabolizmu

– suchość jamy ustnej, patologiczne zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej

– znaczne zaniki kostne szczęki i żuchwy

   Przeciwwskazaniami do zabiegu implantacji zębowej mogą też być:

– zła higiena jamy ustnej i brak motywacji do jej utrzymania na wysokim poziomie

– niewyleczone dziąsła i pozostałe zęby

– parafunkcje (zaciskanie zębów, bruksizm, zgrzytanie zębami)

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

Po wszczepieniu implantu w szczęce górnej, należy zazwyczaj odczekać ok. 4-6 miesięcy, a dopiero po tym czasie wykonać uzupełnienie protetyczne. W żuchwie natomiast, proces ten skrócony jest do 1-3 miesięcy. Dla komfortu pacjenta, czas funkcjonowania bez uzębienia można skrócić nawet do zera, czyli tego samego dnia założyć implanty i na nich wykonać uzupełnienie protetyczne (odbudowa natychmiastowa). Możliwe jest to jednak tylko dzięki zaistnieniu odpowiednich warunków anatomicznych i tkankowych (zależne od jakości kości) oraz przy zastosowaniu implantów o odpowiedniej budowie i powierzchni. Konieczna jest wówczas wnikliwa analiza danego przypadku przez doświadczonego lekarza specjalizującego się w implantologii oraz jego ścisła współpraca z pacjentem. Zdarza się, że proces rekonstrukcji uzębienia na wszczepach trwa nawet do kilku miesięcy.

Czy wszczepienie implantu jest bolesne?

Samo wszczepienie implantu jest całkowicie bezbolesne, gdyż odbywa się przyznieczuleniu miejscowym. Natomiast po wszczepieniu przez kilka dni Pacjent może odczuwać bolesność okolic zabiegowych. W zależności od tolerancji na ból zaleca się wspomaganie środkami przeciwbólowymi, a w skrajnych przypadkach można wziąć kilka dni wolnego. Nie jest to zwykle duży ból, a raczej ciągłe uczucie dyskomfortu.

Czy higiena jamy ustnej po wszczepieniu implantu jest ważna?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest ważna zawsze, bez względu na to czy posiadamy implanty, czy nie. Wymagania odnośnie higieny jamy ustnej pozostają zatem takie same, jak w przypadku posiadania zębów naturalnych.

Jakie są główne zalety implantów?

– Są bardziej niezawodne od metod konwencjonalnych (od protezy szkieletowej czy osiadającej)

– Zwiększają możliwość spożywania zróżnicowanych pokarmów, wpływając tym samym pozytywnie na nasz organizm

– Wyglądają i są odczuwane zupełnie jak naturalne zęby

– Są stabilne, zwiększając tym samym nasz komfort psychiczny

– Nie wymagają używania klejów

– W perspektywie czasu jest to rozwiązanie oszczędniejsze

 Koniec z niepewnością i niezręcznymi sytuacjami związanymi z obluzowaniem się protezy!

Czy implantami można zastąpić każde braki zębowe?

Jedynym ograniczeniem miejscowym do wszczepienia implantów jest stan kości wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki, czyli miejsc, w których umieszcza się wszczepy. To czy przeprowadzimy zabieg w dużej mierze zależy od kondycji, w jakiej znajduje się kość szczęki oraz kość żuchwy. Konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki, aby ustalić stan i jakość kości. W przypadku niedoboru tkanki kostnej wykonujemy zabiegi jej odbudowy.

Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe w stosowaniu implantów?

Nie ma górnych ograniczeń wiekowych w stosowaniu implantówOgraniczenia takie istnieją jednak w przypadku młodych pacjentów. Przyjmuje się, że są to pacjenci poniżej 18 roku życia, u których wzrost kości nie został jeszcze w pełni zakończony.

Ile średnio trwa wszczepienie jednego implantu?

Założenie jednego implantu trwa zazwyczaj ok. 15 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Już następnego dnia pacjent może normalnie funkcjonować. Ból łagodzi się najczęściej przy pomocy tradycyjnych środków przeciwbólowych.

Ile wizyt potrzeba do zamocowania moich nowych korzeni zębowych?

Ilość wizyt zależy od zakresu i rodzaju leczenia. Pierwszą wizytą jest konsultacja, na której lekarz odpowie na wszelkie pytania. Następne spotkanie poświęcone będzie badaniom i planowaniu, a niedługo potem, również podczas jednej wizyty lekarz przeprowadzi zabieg wszczepienia nowych korzeni. Podczas tej wizyty implantolog robi niewielkie nacięcie w dziąśle, w miejscu, w którym ma zostać osadzony implant. Po umieszczeniu go miejsce zostaje zaszyte. Jeden lub dwa dni po zabiegu należy pojawić się na kontrolę w celu sprawdzenia procesu gojenia. Po dziesięciu dniach zdejmuje się szwy. Teraz można czekać aż kość się zregeneruje bez dodatkowych zabiegów.

Czy podczas leczenia i fazy gojenia będę bez zębów?

Nie, o ile przed rozpoczęciem leczenia posiadasz ruchomą protezę. Będzie ona wymagała jedynie drobnego dopasowania aby można ją było używać. Jeśli nie posiadasz takiej protezy, brak zębowy może zostać przykryty tymczasową protezą wykonaną na czas gojenia.

Jak powinno się dbać o implanty?

O implanty trzeba dbać z taką samą starannością i regularnością jak o zęby naturalne. Należy je codziennie szczotkować, używać nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. Konieczne są także regularne wizyty u stomatologa. Jedynym dodatkowym wymogiem jest używanie irygatora do zębów, który usuwa płytkę bakteryjną oraz masuje dziąsła.

Czy zdarzają się odrzuty implantów i jeśli tak, to co w tej sytuacji powinien zrobić pacjent?

Dotychczas nie zarejestrowano takiego przypadku uczulenia. Tytan, z którego wykonany jest implant nie posiada żadnych składników mogących wywołać alergię i jest całkowicie neutralny w organizmie człowieka.

Czy jest możliwe aby być uczulonym na implanty?

Dotychczas nie zarejestrowano takiego przypadku uczulenia. Tytan, z którego wykonany jest implant nie posiada żadnych składników mogących wywołać alergię i jest całkowicie neutralny w organizmie człowieka.

Z jakiego materiału wykonuje się korony osadzone na implantach?

Korony i mosty są zrobione zazwyczaj z metalu, a licowane ceramiką dopasowaną do koloru naturalnych zębów. Alternatywnym rozwiązaniem wysokiej jakości pod względem estetyki jest porcelana.

Kiedy niezbędny jest przeszczep kości?

Jeżeli w szczęce nie ma zębów i nie jest ona przez długi czas odpowiednio obciążona, kość ulega stopniowemu zanikowi. Kość może zostać także uszkodzona przez bakterie.Chodzi tu o zapalenie przyzębia, znanego jako „paradontoza” – choroba zapalna ozębnej. Jeżeli kość jest osłabiona lub cienka implant nie może zostać w niej umieszczony,stomatolog zaleci przeszczep kości. Podczas takiego zabiegu tkanka kostna zostanie zrekonstruowana z pochodzącej z tego samego ustroju kości lub z materiału zastępczego. Często korzysta się z mieszanki kości autogennej i materiału kościozastępczego. Przeszczepiany materiał układany jest warstwowo bezpośrednio na kości. Stopniowo zamieniany jest przez organizm na silną substancję kostną. Tą metodą kość może zostać uniesiona lub poszerzona. W bocznym odcinku górnej szczęki kość zazwyczaj unoszona jest zabiegiem tzw. podniesienia zatoki. Procedura ta zapobiega wystawaniu części implantu do zatoki szczękowej.

Czy istnieje jakieś ryzyko związane z wszczepieniem implantów?

Wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny i jak każdy taki zabieg niesie ze sobą możliwość ryzyka. Komplikacje typu: uszkodzenie nerwu czy naczyń krwionośnych są możliwe, jednak obecnie, dzięki szerokim możliwościom diagnozowania i planowania, są mało prawdopodobne. Jeżeli implant jest wszczepiany przez doświadczonego implantologa, ryzyko nie jest większe niż przy usuwaniu zęba mądrości. Mało prawdopodobna jest także reakcja odrzucenia całkowicie wygojonego implantu. Jednakże w niektórych przypadkach kość może nie trzymać implantu wystarczająco mocno. W takich sytuacjach, ze względu na problemy z obciążeniem, będzie konieczność usunięcia implantu w znieczuleniu miejscowym.

Jaka jest trwałość implantów?

Sam implant jest można powiedzieć niezniszczalny. Ponieważ jednak jest to ciało obce umieszczone w żywym organizmie, część reakcji ustroju zależy od jego stanu. Jeżeli w trakcie użytkowania wszczepu pojawią się u pacjenta jakieś czynniki ogólne, na przykład choroby lub nałogi, wówczas mogą mieć one negatywny wpływ na efekt terapii. Inaczej wygląda kwestia części protetycznej, obejmowanej zwykle gwarancją. Jako element materialny może ona ulegać zużyciu, co wiąże się z koniecznością okresowej wymiany niektórych jej części (np. części z porcelany).

Jak na leczenie implantami wpływa palenie papierosów?

Palenie tytoniu znacznie pogarsza zdolność regeneracji tkanek, gdyż upośledza mikrokrążenie. W związku z tym obniża się istotnie szansa pozytywnego rokowania co do przyjęcia i długotrwałego utrzymania wszczepu. Udowodniono, że palenie papierosów zwiększa szanse odrzucenia implantu czterokrotnie. Przyczynia się również do łatwiejszego odkładania się trudnego do usunięcia osadu na zębach i uzupełnieniach protetycznych.

Copyright 2020 by Pro Ortodont, ul. Filtrowa 59/2, 02-056 Warszawa

NIP: 8361328938, REGON: 750803965