Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii specjalizująca się w korygowaniu nieprawidłowego ustawienia zębów, szczęki i żuchwy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest ortodoncja. Niegdyś wizyta u lekarza ortodonty kojarzona była jedynie z  ustaleniem doboru aparatu nazębnego. Obecnie jednak ortodoncja to dziedzina tak samo ważna jak stomatologia, skierowana przecież do każdego pacjenta, nie tylko tego najmłodszego, który skarży się na nierówny zgryz. Nasz gabinet stomatologiczny zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego. Z biegiem lat zaobserwować można coraz większe udoskonalenie sposobów leczenia wad zgryzu i przesunięć zębowych. Ortodonta czuwa nad wyglądem zębów i jest w stanie doradzić potrzebne lub ewentualne zmiany pasujące do trybu życia i wieku pacjenta. Niegdyś aparat zębowy był domeną nastolatków borykających się z problemem nierównego zgryzu i tym podobnych problemów. Teraz ortodoncja jest już otwarta na potrzeby pacjentów niezależnie od ich wieku.zależności

Ortodoncja dla każdego

Celem leczenia ortodontycznego jest nie tylko zapewnienie pięknego uśmiechu, ale również utrzymanie zdrowia zębów, przyzębia i stawu skroniowo-żuchwowego. Są to właśnie zmiany w postrzeganiu tego, jakie zabiegi wykonuje ortodonta. Niegdyś ortodonta zajmował się leczeniem wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Obecnie możliwe jest poprawienie uzębienia niemal w każdym wieku. Co więcej, warto również  zdecydować się na wizytę u ortodonty w celu sprawdzenia, czy tak zwane zęby mądrości są ułożone we właściwej pozycji lub konsultacji w przypadku powracających migren. Czasem niewłaściwe ułożenie korzeni zębowych może powodować porażenie nerwów, co skutkuje długotrwałym bólem głowy lub następującym nagle i tylko na pewien czas paraliżem twarzy. Ortodoncja zajmuje się wszystkimi wadami ułożenia zębów, problemami z przyzębiem, a także stawami żuchwowymi. W razie problemów ze szczęką lub powracającymi bólami skroni, warto zwrócić się do zaufanego lekarza, jakim jest każdy ortodonta w naszym centrum stomatologicznym.

Ortodonta dostosuje zabieg specjalnie dla Ciebie

W zależności od wieku pacjenta, rodzaju wady, stopnia jej nasilenia, stosujemy:

  • aparaty ruchome,
  • jednoszczękowe,
  • dwuszczękowe.

Aparaty stałe dzielą się na:

  • metalowe,
  • estetyczne,
  • porcelanowe,
  • krysztalowe,
  • samoligaturujace np.system Damon

Inne metody to maska twarzowa oraz wyciąg zewnątrzustny.

Ortodoncja – szeroka gama zabiegów dla Ciebie

Jak widać, ortodoncja obecnie posiada dość spory wachlarz możliwości. Dzięki temu można dostosować metodę do potrzeb pacjenta. Staramy się dbać o to, aby słuchać zastrzeżeń każdego pacjenta osobno i zapewnić każdemu jak najbardziej odpowiedni i satysfakcjonujący dla niego efekt. Wiele młodych osób, najczęściej nastolatków, nie widzi problemu w pokazywaniu aparatu nazębnego. Do nich skierowane są kolorowe gumki umieszczone na nazębnych mocowaniach. Dorośli decydujący się na leczenie zgryzu za pomocą aparatu nazębnego wolą nie okazywać tego, że korzystają z leczenia – to dla nich stworzono takie aparaty, jak estetyczne porcelanowe lub kryształowe. Są niemal niewidoczne na zębach, a dzięki rozwijającej się technologii aparaty te potrafią zamienić nienajlepszy zgryz w przepiękny, dopracowany uśmiech. Stosowanie nawet aparatu ruchomego gwarantuje widoczne efekty – oczywiście pod warunkiem, że jest on używany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ortodoncja – stworzona z myślą o Twoich zębach.

Naszym celem są nie tylko proste zęby, ale także promienny uśmiech, harmonia rysów twarzy. To wpływa na nasze samopoczucie. Stajemy się bardziej atrakcyjni, zwiększa się pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Najczęściej zadawane pytania na temat ortodoncji
(aby zobaczyć odpowiedź kliknij w treść pytania):

Dlaczego warto leczyć się ortodontycznie?

Podstawą motywacji dla pacjentów rozpoczynających leczenie ortodontyczne są zazwyczaj względy estetyczne. Celem leczenia ortodontycznego jest poprawienie warunków zgryzowych, osiągnięcie estetycznego wyglądu zębów, ładnego uśmiechu i harmonijnych rysów twarzy. Lepsze samopoczucie i zwiększona pewność siebie jest często zauważalnym wspaniałym efektem ubocznym.
Prawidłowe uszeregowanie zębów ułatwia higienę, zmniejsza narażenie zębów na próchnicę a nawet poprawia funkcjonalność zgryzu, przez co zmniejsza napięcie mięśni i poprawia czynność stawów. Prawidłowy zgryz jest najlepszym zabezpieczeniem przed kamieniem nazębnym a co za tym idzie w przyszłościprzed chorobami przyzębia (paradontozą). Prawidłowo ustawione zęby mogą poprawić także wymowę. Również Pacjenci oddychający przez usta mają szansę na odzyskanie prawidłowego toru oddychania przez nos. Możemy śmiało powiedzieć, że dzięki leczeniu ortodontycznemu możemy mieć zdrowy i piękny uśmiech.

Co znaczy pojęcie ortodoncja i czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina stomatologii?

Słowo „ortodoncja” pochodzi od dwóch greckich wyrazów: „orthos” i „odus”, czyli „prosty” i „ząb”. Ortodoncja jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia, która prowadzona jest przez specjalistę -ortodontę wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje i rysy twarzy.

Dziedzina ta zajmuje się więc taki przypadkami jak:

– Stłoczenia zębów – ustawienie, w którym zęby zachodzą na siebie, są obrócone, wyrzynają się w złym kierunku lub pod niewłaściwym kątem.

– Zgryz otwarty – sytuacja, kiedy zęby górne nie kontaktują się z dolnymi i można dostrzec między nimi prześwit.

– Zgryz głęboki – zęby górne zakrywają więcej niż 1/3 wysokości zębów dolnych

– Tyłozgryz – ustawienie, w którym zęby dolne położone są znacząco dotylnie w stosunku do zębów górnych.

 Przodozgryz – sytuacja, gdy zęby dolne położone są przed zębami górnymi

– Zgryz krzyżowy – rozpoznawany, gdy którykolwiek z zębów dolnych jest położony na zewnątrz zębów górnych. W prawidłowych warunkach wszystkie zęby górne powinny być na zewnątrz dolnych.

– Zgryz przewieszony – ustawienie, w którym zęby górne nawisają nad dolnymi

– Zwiększenie, zmniejszenie od normy liczby zębów, zaburzenia ich wielkości lub kształtu

– Zaburzenia rozwojowe szczęki lub żuchwy

W jakim wieku można leczyć się ortodontycznie?

Leczenie ortodontyczne jest możliwe praktycznie prawie u każdego. Jednak aby wybrać odpowiedni moment jego rozpoczęcie każdy przypadek musi być przeanalizowanyindywidualnie, a pacjent powinien spełniać wiele warunków, gdyż aparaty same nie leczą. Pacjent musi zrozumieć sens leczenia ortodontycznego i wykazać się pewną dojrzałością, aby możliwa była współpraca. Nie ma górnej granicy wieku, powyżej której nie może być prowadzone leczenie ortodontyczne. Nie ma również ściśle określonej dolnej granicy wiekowej najbardziej odpowiedniej do rozpoczęcia leczenia. O konieczności jego podjęcia, planie terapii oraz czasie, w którym najlepiej ją rozpocząć zawsze decyduje lekarz ortodonta. Decyzja i postępowanie jest związane oczywiście z rodzajem wady, jaka występuje u pacjenta. Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka obecność takiego zaburzenia, które pozostawione bez leczenia utrudni prawidłowy wzrost i rozwój szczęk bądź doprowadzi do powstania innej patologii, procedury lecznicze powinny zostać wprowadzone natychmiastowo. Jedynym czynnikiem warunkującym rozpoczęcie leczenia jest możliwość nawiązania współpracy z dzieckiem. W naszej Klinice podejmujemy się leczenia najmniejszych pacjentów. Doświadczenie i umiejętności postępowania w trudnych sytuacjach oraz duża doza serdeczności i cierpliwości, jaką posiada nasz personel, sprawiają, że właściwie każdy mały pacjent zgadza się na odwiedzanie PRO ORTODONT.

Jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej?

·asymetria twarzy

·nawyki typu: obgryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka

·wada wymowy

·oddychanie ustami

·nieprawidłowe układanie języka

·stale otwarta buzia

·przedwczesna utrata zębów mlecznych (zazwyczaj wskutek powikłań nieleczonej próchnicy)

·nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka

·nieprawidłowe uszeregowanie zębów (nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami)

Jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej?

– zgrzytanie zębami

– ścieranie zębów

– odsłanianie się szyjek zębów

– stłaczanie się zębów

– nadmierne odkładanie się kamienia

– niezadowalająca kosmetyka w postaci stłoczeń, obrotów zębów, szpar

Jak przygotować się do leczenia ortodontycznego?

Przed założeniem aparatu zęby muszą być wyleczone i oczyszczone z ewentualnego kamienia i osadu. Ustalając plan leczenia ortodonta zdecyduje, które zęby należy wyleczyć, a których nie potrzeba, bo np. będą do usunięcia. Pacjent dowie się także, czy istnieje potrzeba wykonania innych zabiegów lub badań niezbędnych przed założeniem aparatu.

Na czym polega leczenie aparatem stałym?

Na podstawie szczegółowych pomiarów rentgenowskich na zdjęciach i modelach lekarzustala plan leczenia i zakłada aparat. Podczas noszenia aparatu stałego zęby stopniowo ulegają przesunięciom, a ich ułożenie ma zbliżać się do idealnego. Sam aparat nie dostosuje się automatycznie do nowego położenia zębów i bez systematycznej kontroli co 4-6 tygodni może działać niekorzystnie. Podczas wizyt kontrolnych lekarz ortodontasprawdza działanie aparatu, dostosowuje do nowego położenia zębów i aktywuje do dalszego działania. Opuszczanie wizyt kontrolnych powoduje przedłużenie leczenia.

Jak wygląda pierwsza wizyta ortodontyczna dziecka?

Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest wywiad z rodzicami małego pacjenta. Po zapoznaniu się z potrzebami i oczekiwaniami rodziców, dotyczącymi leczenia ortodontycznego, Pani dr Arleta Nawrolska przystępuje do badania pacjenta. Następnie wykonuje się niezbędne czynności diagnostyczne, konieczne do stworzenia indywidualnego planu leczenia. Doświadczone asystentki ortodontyczne wprowadzają pacjenta do gabinetu rentgenowskiego, zwanego przez najmłodszych „kosmicznym pokojem”. Tam wykonywane sązdjęcia rentgenowskie. Następnie przeprowadza się krótką sesję fotograficzną w celu uzyskania zdjęcia zębów i twarzy pacjenta. Kolejnym krokiem jest dopasowanie kolorowych łyżek i wykonanie z masy wycisków ortodontycznych. Na zakończenie wizyty mali pacjenci, w nagrodę za odwagę i grzeczne zachowanie, nagradzani są ciekawymi prezentami.

Jak odbywają się pierwsze wizyty ortodontyczne pacjenta dorosłego?

Pierwszą wizytę ortodontyczną pacjenta dorosłego stanowi konsultacja ze specjalistą ortodontą dr Arletą Nawrolską. Zęby i zgryz pacjenta poddane są dokładnemu badaniu, oceniane są również rysy twarzy, funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, czynność oddychania, połykania oraz mowa. Za zgodą pacjenta wykonywana jest diagnostyka niezbędna do przygotowania indywidualnego planu leczenia, która obejmuje m.in. zdjęcia fotograficzne zgryzu i twarzy, wyciski modele szczęki i żuchwy, zdjęcia rentgenowskie oraz ich analiza. Po dokładnej analizie zebranych materiałów pani dr Nawrolska przygotowuje plan leczenia. Zawarte są w nim informacje na temat diagnozy przypadku oraz strategia leczenia, czyli rodzaju aparatu, procedur, udziału innych specjalistów, przewidywanego czasu leczenia, kosztów oraz utrzymania wyników leczenia. Plan leczenia przedstawiany jest pacjentowi na drugim, nieco dłuższym spotkaniu, podczas którego szczegółowo wyjaśniane są wszelkie kwestie dotyczące terapii ortodontycznej.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia ortodontycznego jest sprawą indywidualną, najczęściej aparaty stałe nosi się od 1 do 3 lat. Aparaty ruchome często są noszone dużo dłużej a nierzadko bywa, że pacjent po leczeniu aparatem zdejmowalnym leczony jest później aparatami stałymi. Czas leczenia, jak i aparaty użyte w jego trakcie zależą od stopnia zaawansowania wady, jak i od jakości współpracy z pacjentem. Pacjenci, którzy prawidłowo myją zęby, unikają lepkich i twardych pokarmów, noszą, zdejmują i zakładają właściwie gumki elastyczne, aparaty dodatkowe (łuki twarzowe i maski twarzowe) i regularnie zgłaszają się na wizyty kontrolne kończą leczenie „o czasie” i z oczekiwanym rezultatem. Na czas leczenia ma również wpływ indywidualna podatność tkanek przyzębia Pacjenta na siły ortodontyczne. Należy wspomnieć, że leczenie połączone z usuwaniem zębów stałych trwa nieco dłużej.

Jak długo trwa wizyta kontrolna podczas leczenia ortodontycznego?

Czas wizyty kontrolnej jest uzależniony od wielu indywidualnych czynników, rodzaju wady zgryzu oraz rodzaju aparatu ortodontycznego. Bardzo dużo zależy od tego jak pacjent dba o aparat i higienę zębów. Znaczenie mają także etap leczenia, konieczność wymiany łuków czy wykonania czyszczenia. Czas wizyty kontrolnej przy aparacie stałym waha się od 15 minut do 1 godziny.

Jak wyglądają etapy leczenia ortodontycznego?

 Konsultacja czyli wstępne badanie ortodontyczne oraz przygotowanie dokumentacji medycznej w celu ustalenia planu leczenia (wykonanie zdjęć RTG, cyfrowych wewnątrz- i zewnątrzustnych, pobranie wycisków diagnostycznych)

– Ustalenie przez specjalistę ortodontę  indywidualnego planu leczenia dla Pacjenta

– Szczegółowe przedstawianie Pacjentowi planu leczenia podczas wizyty

– Założenie aparatu ortodontycznego

– Aktywna faza leczenia aparatem ortodontycznych stałym lub ruchomym, z regularnymi wizytami kontrolnymi

– Zdjęcie aparatu ortodontycznego

– Po zdjęciu aparatu następuje faza retencyjna, czyli utrzymanie osiągniętych efektów za pomocą odpowiednich aparatów retencyjnych

Z czego składa się aparat stały?

W skład aparatu stałego wchodzą:

·zamki – elementy przyklejane bezpośrednio do zębów, które umocowują aparat na zębach

·pierścienie – części cementowane na zębach trzonowych wzmacniające utrzymanie aparatu

·łuki – elementy stanowiące źródło sił ortodontycznych, są to druty łączące zamki

·ligatury – gumki mocujące łuk w zamkach

Jak długo trwa założenie aparatu?

Założenie aparatu zazwyczaj trwa ok.1-1,5 godziny.

Czy leczenie aparatem stałym wymaga zmiany nawyków żywieniowych?

Pacjent podczas aktywnej fazy terapii ortodontycznej wymaga specjalnych zaleceń dietetycznych z powodu zwiększonego ryzyka gromadzenia się oraz zalegania resztek pokarmowych powodowanych obecnością elementów aparatu ortodontycznego. Należy unikać pokarmów słodkich i kleistych, które długo zalegają na składowych częściach aparatu. Niewskazane są napoje gazowane, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla osłabia klej odpowiedzialny na utrzymanie zamków na szkliwie, co pogarsza utrzymanie aparatu i zwiększa ryzyko odklejenia jego elementów. Na przebarwienia ligatur lub innych elementów aparatu wpływają takie produkty jak: czerwone buraki, czerwona papryka, wiśnie, czarne porzeczki, jagody, aronia, kawa, herbata, soki, cola, czerwone wino, sosy z dodatkiem curry, sojowy, chili, tabasco, żelki, cukierki, lody, lizaki. Do przebarwień przyczynić się może również palenie tytoniu.

Czy istnieją specjalne zalecenia dla pacjenta noszącego aparat stały?

To, na co trzeba zwrócić dużą uwagę podczas noszenia aparatu stałego to :

– HIGIENA – Stale czyste uzębienie jest warunkiem koniecznym w trakcie trwania leczenia ortodontycznego. Należy myć zęby po każdym posiłku. Szczoteczkę należy wymieniać raz na 2-3 tygodnie. Zaleca się używania akcesoriów w postaci szczoteczek jednopęczkowych i instrumentów do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz irygatora. Szczoteczka jednopęczkowa służy do mycia oddzielnie każdego zęba, szczególnie bruzdy okołozębowej oraz brzegu dziąsła. Szczoteczka międzyzębowa pozwala na dokładne oczyszczenie trudno dostępnej płytki bakteryjnej. Należy jednak uważać aby nie uszkodzić brodawki dziąsłowej – żeby tego uniknąć, szczoteczka powinna swobodnie mieścić się w przestrzeni międzyzębowej. Nie powinno się używać siły podczas czyszczenia. Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 3 minuty. Odpowiednie ich mycie polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych, okrężnych ruchów szczoteczką, przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudnodostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół plomb, koron i innych uzupełnień. Zęby od strony językowej, czyli wewnętrznej powinno się oczyszczać ruchami „wymiatającymi”. Należy pamiętać, że pacjent powinien poddawać się regularnym kontrolom stanu uzębienia u prowadzącego lekarza stomatologa. Stan higieny jamy ustnej osoby zgłaszającej się na wizytę ortodontyczną powinien być nienaganny.

 

 ZALECENIA DIETETYCZNE – Pacjent podczas aktywnej fazy terapii ortodontycznej wymaga specjalnych zaleceń dietetycznych z powodu zwiększonego ryzyka gromadzenia się oraz zalegania resztek pokarmowych powodowanych obecnością elementów aparatu ortodontycznego. Należy unikać pokarmów słodkich i kleistych, które długo zalegają na składowych częściach aparatu. Niewskazane są napoje gazowane, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla osłabia klej odpowiedzialny na utrzymanie zamków na szkliwie, co pogarsza utrzymanie aparatu i zwiększa ryzyko odklejenia jego elementów. Na przebarwienia ligatur lub innych elementów aparatu wpływają takie produkty jak: czerwone buraki, czerwona papryka, wiśnie, czarne porzeczki, jagody, aronia, kawa, herbata, soki, cola, czerwone wino, sosy z dodatkiem curry, sojowy, chili, tabasco, żelki, cukierki, lody, lizaki. Do przebarwień przyczynić się może również palenie tytoniu.

– DOLEGLIWOŚCI – Pacjenci ortodontyczni zgłaszają występowanie dolegliwości o rożnym nasileniu – od bardzo nieznacznych (uczucie ,,pociągania’’) do bólu (głównie przy nagryzaniu). Jeśli pojawia się wrażliwość na nagryzanie należy przez parę dni po naklejeniu aparatu stosować tzw. miękką dietę. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się po ok 4-5 godzinach od założenia aparatu. Po kilkunastu godzinach powinny ulegać systematycznemu zmniejszaniu. Podobne dolegliwości mogą pojawiać się po aktywacji aparatu na wizycie kontrolnej. W przypadku występowania dużego bólu zębów należy o tym poinformować lekarza prowadzącego. Także po każdej kontroli i aktywacji aparatu może pojawiać się nadwrażliwość zębów, dyskomfort, czasem ból przy nagryzaniu. Dolegliwości te ustępują po krótkim czasie.

– AWARIE – Sytuacje typu: odklejony zamek lub pierścień czasem się zdarzają. Może do tego dojść podczas nagryzania twardych pokarmów lub przy przesuwaniu niektórych zębów. Jeżeli odpadnie zamek lub pierścień, należy skontaktować się z ortodonta prowadzącym w celu ponownego przyklejenia uszkodzonego elementu. Można poczekać do planowanej wizyty kontrolnej, jednak tylko pod warunkiem, ze nastąpi ona wkrótce, a dolegliwości nie będą dokuczliwe. Jeśli ból wywołany jest przez odstający kawałek „drutu”, można spróbować odgiąć go delikatnie w kierunku zęba. Jeśli ta czynność jest zbyt kłopotliwa, a dolegliwości utrudniają funkcjonowanie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Bardzo dobrym rozwiązaniem zmniejszającym dyskomfort podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest wosk ortodontyczny. W celu złagodzenia drażniącego działania aparatu na błonę śluzową jamy ustnej można przykleić kawałek miękkiego wosku na zamek lub jego ostry, drażniący element.

– KONTROLE – Na kontrole należy zgłaszać się regularnie, w wyznaczonych terminach.Pamiętajmy o tym, że aparat nie działa automatycznie, ale wymaga systematycznego sprawdzania i aktywacji. Nieobecność w klinice w wyznaczonym terminie opóźnia leczenie, aaparat, który nie jest kontrolowany może działać wręcz szkodliwie.

– CIERPLIWOŚĆ, DYSCYPLINA ,WYTRWAŁOŚĆ I WYROZUMIAŁOŚĆ  to cechy idealnego Pacjenta ortodontycznego

Czy można samemu naprawiać aparat?

Absolutnie nie można samodzielnie naprawiać aparatu. Nieprawidłowa próba reperacji aparatu może spowodować jego wadliwe działanie a co się z tym wiąże, może szkodzić zębom zamiast je leczyć. W przypadku awarii należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Czy po założeniu aparatu zęby będą bolały?

Pacjenci ortodontyczni zgłaszają występowanie dolegliwości o rożnym nasileniu – od bardzo nieznacznych (uczucie ,,pociągania’’) do bólu (głównie przy nagryzaniu). Jeśli pojawia się wrażliwość na nagryzanie należy przez parę dni po naklejeniu aparatu stosować tzw. miękką dietę. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się po ok 4-5 godzinach od założenia aparatu. Po kilkunastu godzinach powinny ulegać systematycznemu zmniejszaniu. Podobne dolegliwości mogą pojawiać się po aktywacji aparatu na wizycie kontrolnej. W przypadku występowania dużego bólu zębów należy o tym poinformować lekarza prowadzącego.

Czym jest wosk ortodontyczny?

Wosk ortodontyczny stosowany jest w przypadku pojawienia się lekkich otarć tkanek miękkich (policzków, warg). Przykleja się go w miejscach powodujących podrażnienia np.: zamek, wystający koniec drutu. Dostępny jest w małych opakowaniach, dzięki czemu można go nosić przy sobie w torebce lub plecaku.

Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

O zęby trzeba dbać zawsze jednak podczas noszenia aparatu stałego szczególnie! Należy poświęcić więcej czasu na dokładną higienę jamy ustnej. Istnieją specjalne akcesoria służące do oczyszczania trudno dostępnych miejsc aparatu i zębów, tj.: irygatory, szczoteczki ortodontyczne, szczoteczki jednopęczkowe, wyciorki, pasty, płyny do płukania ust. Sumienne dbanie o higienę w tym szczególnym czasie pomoże uniknąć ewentualnych komplikacji i przyczynić się do sprawnego (może nawet szybszego) wyleczenia wady ortodontycznej.

Co to znaczy kiedy aparat powoduje krwawienie?

Pojawiająca się krew w jamie ustnej zwykle związana jest z nieprawidłową higieną, która powoduje stan zapalny dziąseł a w konsekwencji ich krwawienie. Może się również zdarzyć, że pewne elementy aparatu mogą przyczynić się do otarć śluzówki (tzw. odleżyn), które również mogą powodować niewielkie krwawienie. Zazwyczaj lekarz instruuje pacjenta jak radzić sobie w takich sytuacjach, np. poprzez zastosowanie specjalnego wosku zabezpieczającego oraz smarowanie uszkodzonego miejsca odpowiednią maścią leczniczą.

Dlaczego po jakimś czasie noszenia aparatu pojawiły się szpary między moimi zębami?

Podczas leczenia zęby przesuwają się w różnych kierunkach i czasem jest tak, że chwilowo wygląda to gorzej niż przed leczeniem. Nie ma powodów do zmartwień, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Szpary między zębami są potrzebne aby wyrównać i prawidłowo ustawić wszystkie zęby, kiedy to nastąpi, zostaną one zamknięte. Jest to prawidłowy etap leczenia, na pewno po zdjęciu aparatu zęby będą odpowiednio ustawione.

Niedawno założyłem aparat, moje zęby trochę się ruszają, czy one nie wypadną, czy to jest w porządku?

Tak, wszystko jest w porządku, nie należy martwić się tym, że zęby wypadną. Jeśli chcemy przesunąć ząb musimy rozluźnić połączenie zębów z zębodołem, wówczas pod wpływem aparatu następuje ruch.

Niepokojący może być jedynie fakt, kiedy dzieje się to po urazie zębów np.: podczas uderzenia piłką, łokciem, lub po upadku. Wówczas należy nas o tym poinformować jak najszybciej. Jeśli czynnie uprawiasz sport, pomyśl o zabezpieczeniu zębów z aparatem specjalną szyną ochronną dla sportowców.

Czy w trakcie noszenia aparatu muszę odwiedzać swojego lekarza stomatologa?

Oczywiście, że tak. Szczególnie teraz kiedy zęby bardziej narażone są na próchnicę należy pojawiać się na wizytach kontrolnych. Należy także pamiętać, że kiedy zęby są za ciasno ustawione, ubytki mogą być niewidoczne, a po kilku miesiącach noszenia aparatu, kiedy zęby się rozsuną można będzie do nich lepiej dotrzeć.

Dlaczego czasem zamki odklejają się bez przyczyny?

Czasem aparat nie pęka od razu, kiedy się mocno nagryzie np. jedząc cukierka, chrupkie pieczywo, orzechy czy żując gumę. Dopiero po jakimś czasie widoczne są efekty rozluźnienia połączenia zamka z zębem. Następnie, po pewnym czasie zamek może się oderwać, nawet w czasie jedzenia miękkich pokarmów. Należy powiadomić o tym swojego ortodontę jak najszybciej.

W jaki sposób zdejmuje się aparat stały?

Po zakończeniu aktywnej fazy leczenia ortodontycznego aparatem stałym, zamki odkleja się za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych kleszczy. Ściśnięcie podstawy zamka powoduje jego odklejenie się od powierzchni zęba. Następnie lekarz ortodonta czyści powierzchnię szkliwa z kleju specjalnymi wiertłami ortodontycznymi, które są bezpieczne dla tkanek twardych zęba. Na koniec wskazane jest również wykonanie piaskowania. Po minimum trzech miesiącach wskazane jest wybielanie zębów.

Czy po zdjęciu aparatu leczenie można uznać za zakończone?

Nie. W związku z tendencją zgryzu i zębów do powracania do swoich pozycji pierwotnych, od których rozpoczynało się leczenie ortodontyczne, w dniu zdjęcia aparatu układ powinien być natychmiast zabezpieczony przed nawrotem. Zabezpieczenie to nosi nazwę retencji. Istnieją różne typy aparatów retencyjnych. Ich wybór ustalany jest indywidualnie i jest ściśle zależny od rodzaju istniejącej przed leczeniem wady, wieku pacjenta, metody i czasu leczenia. Najczęściej stosuje się retainer, czyli cienki pasek ze stali nierdzewnej umieszczony za pomocą kleju ortodontycznego na językowej powierzchni zębów przednich oraz szynę retencyjną. Szyna wykonana jest z cienkiego, przeźroczystego, syntetycznego materiału. Pacjent powinien nosić ją od momentu ściągnięcia aparatu stałego przez okres ok. dwóch lat. Lekarz ortodonta prowadzący zaleca w ciągu tego okresu zaleca stopniowe odstawianie szyny. W niektórych przypadkach, gdy pacjent posiada wadę z tendencją do nawrotów, aparat retencyjny może być utrzymany nawet do końca życia.

Copyright 2020 by Pro Ortodont, ul. Filtrowa 59/2, 02-056 Warszawa

NIP: 8361328938, REGON: 750803965