Implanty

To nowoczesny sposób uzupełnienia braku pojedynczego lub grupy zębów. Dzięki tej metodzie nie trzeba szlifować zdrowych zębów sąsiadujących z luką, aby uzupełnić brak zęba, jak jest to konieczne do wykonania tradycyjnych mostów.

Dzięki implantom unika się też dyskomfortu jaki powstaje przy użyciu protez ruchomych (ich wyjmowanie).

Implanty zapewniają pacjentowi komfort psychiczny i fizyczny. Przywracają naturalne rysy twarzy, zapewniają doskonały efekt estetyczny, przywracają pacjentowi pełny uśmiech i naturalny wygląd uzębienia.

A oto najczęściej zadawane pytania na temat implantów
(aby zobaczyć odpowiedź kliknij w treść pytania):

Czym są implanty?

Implanty zębowe to tytanowe śruby, które wkręca się w kość szczęki lub żuchwy. Pełnią one rolę korzenia zęba. Potocznie implantami nazywa się czasami całość uzupełnienia braku zęba, tzn. wszczepioną śrubę i mocowaną na niej protezę.

Kiedy warto zdecydować się na implanty?

Implanty są obecnie uważane za najlepszy sposób rekonstrukcji zębów, polecany ze względu na komfort i trwałość. Z implantów korzystać mogą prawie wszyscy pacjenci – lista przeciwskazań nie jest długa.

Jakie są przeciwwskazania do wszczepiania implantów?

Do przeciwwskazań wykonania zabiegu wszczepienia implantów zębowych zalicza się czynniki związane z ogólnym stanem zdrowia – m.in. ciężkie choroby, nowotwory, osłabienie układu odpornościowego a także czynniki związane ze stanem uzębienia – np.niewłaściwa higiena jamy ustnej, próchnica, niedostateczna ilość kości w miejscu wszczepienia implantu. Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego można podzielić na bezwzględne (takie, które wykluczają możliwość leczenia implantologicznego) oraz względne (takie, które podlegają indywidualnej ocenie stopnia ryzyka w konkretnym przypadku).

Przeciwwskazania bezwzględne:

– zły stan ogólny Pacjenta

– ciężka cukrzyca

– choroby nowotworowe

– systemowe choroby tkanki kostnej, stawów, nerek, wątroby

– AIDS

– osteoporoza

– nadmierne i nierealistyczne oczekiwania dotyczące estetycznego wyniku zabiegu

   Przeciwwskazania bezwzględne czasowe:

– ostre choroby zakaźne

– ciąża

– stosowane w chorobie nowotworowej leki immunosupresyjne

– radioterapia w zakresie głowy i szyi

– niezakończony wzrost układu kostnego

 

   Przeciwwskazania względne:

– uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nadużywanie papierosów

– niewydolność krążenia

– wady serca

– zaburzenia krzepliwości krwi

– stosowanie antykoagulantów

– zaburzenia i choroby psychiczne

– schorzenia, w których występują zaburzenia metabolizmu

– suchość jamy ustnej, patologiczne zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej

– znaczne zaniki kostne szczęki i żuchwy

   Przeciwwskazaniami do zabiegu implantacji zębowej mogą też być:

– zła higiena jamy ustnej i brak motywacji do jej utrzymania na wysokim poziomie

– niewyleczone dziąsła i pozostałe zęby

– parafunkcje (zaciskanie zębów, bruksizm, zgrzytanie zębami)

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

Po wszczepieniu implantu w szczęce górnej, należy zazwyczaj odczekać ok. 4-6 miesięcy, a dopiero po tym czasie wykonać uzupełnienie protetyczne. W żuchwie natomiast, proces ten skrócony jest do 1-3 miesięcy. Dla komfortu pacjenta, czas funkcjonowania bez uzębienia można skrócić nawet do zera, czyli tego samego dnia założyć implanty i na nich wykonać uzupełnienie protetyczne (odbudowa natychmiastowa). Możliwe jest to jednak tylko dzięki zaistnieniu odpowiednich warunków anatomicznych i tkankowych (zależne od jakości kości) oraz przy zastosowaniu implantów o odpowiedniej budowie i powierzchni. Konieczna jest wówczas wnikliwa analiza danego przypadku przez doświadczonego lekarza specjalizującego się w implantologii oraz jego ścisła współpraca z pacjentem. Zdarza się, że proces rekonstrukcji uzębienia na wszczepach trwa nawet do kilku miesięcy.

Czy wszczepienie implantu jest bolesne?

Samo wszczepienie implantu jest całkowicie bezbolesne, gdyż odbywa się przyznieczuleniu miejscowym. Natomiast po wszczepieniu przez kilka dni Pacjent może odczuwać bolesność okolic zabiegowych. W zależności od tolerancji na ból zaleca się wspomaganie środkami przeciwbólowymi, a w skrajnych przypadkach można wziąć kilka dni wolnego. Nie jest to zwykle duży ból, a raczej ciągłe uczucie dyskomfortu.

Czy higiena jamy ustnej po wszczepieniu implantu jest ważna?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest ważna zawsze, bez względu na to czy posiadamy implanty, czy nie. Wymagania odnośnie higieny jamy ustnej pozostają zatem takie same, jak w przypadku posiadania zębów naturalnych.

Jakie są główne zalety implantów?

– Są bardziej niezawodne od metod konwencjonalnych (od protezy szkieletowej czy osiadającej)

– Zwiększają możliwość spożywania zróżnicowanych pokarmów, wpływając tym samym pozytywnie na nasz organizm

– Wyglądają i są odczuwane zupełnie jak naturalne zęby

– Są stabilne, zwiększając tym samym nasz komfort psychiczny

– Nie wymagają używania klejów

– W perspektywie czasu jest to rozwiązanie oszczędniejsze

 Koniec z niepewnością i niezręcznymi sytuacjami związanymi z obluzowaniem się protezy!

Czy implantami można zastąpić każde braki zębowe?

Jedynym ograniczeniem miejscowym do wszczepienia implantów jest stan kości wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki, czyli miejsc, w których umieszcza się wszczepy. To czy przeprowadzimy zabieg w dużej mierze zależy od kondycji, w jakiej znajduje się kość szczęki oraz kość żuchwy. Konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki, aby ustalić stan i jakość kości. W przypadku niedoboru tkanki kostnej wykonujemy zabiegi jej odbudowy.

Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe w stosowaniu implantów?

Nie ma górnych ograniczeń wiekowych w stosowaniu implantówOgraniczenia takie istnieją jednak w przypadku młodych pacjentów. Przyjmuje się, że są to pacjenci poniżej 18 roku życia, u których wzrost kości nie został jeszcze w pełni zakończony.

Ile średnio trwa wszczepienie jednego implantu?

Założenie jednego implantu trwa zazwyczaj ok. 15 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Już następnego dnia pacjent może normalnie funkcjonować. Ból łagodzi się najczęściej przy pomocy tradycyjnych środków przeciwbólowych.

Ile wizyt potrzeba do zamocowania moich nowych korzeni zębowych?

Ilość wizyt zależy od zakresu i rodzaju leczenia. Pierwszą wizytą jest konsultacja, na której lekarz odpowie na wszelkie pytania. Następne spotkanie poświęcone będzie badaniom i planowaniu, a niedługo potem, również podczas jednej wizyty lekarz przeprowadzi zabieg wszczepienia nowych korzeni. Podczas tej wizyty implantolog robi niewielkie nacięcie w dziąśle, w miejscu, w którym ma zostać osadzony implant. Po umieszczeniu go miejsce zostaje zaszyte. Jeden lub dwa dni po zabiegu należy pojawić się na kontrolę w celu sprawdzenia procesu gojenia. Po dziesięciu dniach zdejmuje się szwy. Teraz można czekać aż kość się zregeneruje bez dodatkowych zabiegów.

Czy podczas leczenia i fazy gojenia będę bez zębów?

Nie, o ile przed rozpoczęciem leczenia posiadasz ruchomą protezę. Będzie ona wymagała jedynie drobnego dopasowania aby można ją było używać. Jeśli nie posiadasz takiej protezy, brak zębowy może zostać przykryty tymczasową protezą wykonaną na czas gojenia.

Jak powinno się dbać o implanty?

O implanty trzeba dbać z taką samą starannością i regularnością jak o zęby naturalne. Należy je codziennie szczotkować, używać nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. Konieczne są także regularne wizyty u stomatologa. Jedynym dodatkowym wymogiem jest używanie irygatora do zębów, który usuwa płytkę bakteryjną oraz masuje dziąsła.

Czy zdarzają się odrzuty implantów i jeśli tak, to co w tej sytuacji powinien zrobić pacjent?

Jeżeli zdarzy się odrzut implantu, a dzieje się to średnio u 2-3% pacjentów, konieczne jest ponowne wszczepienie implantu w to samo miejsce. Jeśli zdarzy się ponownie sytuacja odrzutu konieczne byłoby zweryfikowanie planu leczenia.

Czy jest możliwe aby być uczulonym na implanty?

Dotychczas nie zarejestrowano takiego przypadku uczulenia. Tytan, z którego wykonany jest implant nie posiada żadnych składników mogących wywołać alergię i jest całkowicie neutralny w organizmie człowieka.

Z jakiego materiału wykonuje się korony osadzone na implantach?

Korony i mosty są zrobione zazwyczaj z metalu, a licowane ceramiką dopasowaną do koloru naturalnych zębów. Alternatywnym rozwiązaniem wysokiej jakości pod względem estetyki jest porcelana.

Kiedy niezbędny jest przeszczep kości?

Jeżeli w szczęce nie ma zębów i nie jest ona przez długi czas odpowiednio obciążona, kość ulega stopniowemu zanikowi. Kość może zostać także uszkodzona przez bakterie.Chodzi tu o zapalenie przyzębia, znanego jako „paradontoza” – choroba zapalna ozębnej. Jeżeli kość jest osłabiona lub cienka implant nie może zostać w niej umieszczony,stomatolog zaleci przeszczep kości. Podczas takiego zabiegu tkanka kostna zostanie zrekonstruowana z pochodzącej z tego samego ustroju kości lub z materiału zastępczego. Często korzysta się z mieszanki kości autogennej i materiału kościozastępczego. Przeszczepiany materiał układany jest warstwowo bezpośrednio na kości. Stopniowo zamieniany jest przez organizm na silną substancję kostną. Tą metodą kość może zostać uniesiona lub poszerzona. W bocznym odcinku górnej szczęki kość zazwyczaj unoszona jest zabiegiem tzw. podniesienia zatoki. Procedura ta zapobiega wystawaniu części implantu do zatoki szczękowej.

Czy istnieje jakieś ryzyko związane z wszczepieniem implantów?

Wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny i jak każdy taki zabieg niesie ze sobą możliwość ryzyka. Komplikacje typu: uszkodzenie nerwu czy naczyń krwionośnych są możliwe, jednak obecnie, dzięki szerokim możliwościom diagnozowania i planowania, są mało prawdopodobne. Jeżeli implant jest wszczepiany przez doświadczonego implantologa, ryzyko nie jest większe niż przy usuwaniu zęba mądrości. Mało prawdopodobna jest także reakcja odrzucenia całkowicie wygojonego implantu. Jednakże w niektórych przypadkach kość może nie trzymać implantu wystarczająco mocno. W takich sytuacjach, ze względu na problemy z obciążeniem, będzie konieczność usunięcia implantu w znieczuleniu miejscowym.

Jaka jest trwałość implantów?

Sam implant jest można powiedzieć niezniszczalny. Ponieważ jednak jest to ciało obce umieszczone w żywym organizmie, część reakcji ustroju zależy od jego stanu. Jeżeli w trakcie użytkowania wszczepu pojawią się u pacjenta jakieś czynniki ogólne, na przykład choroby lub nałogi, wówczas mogą mieć one negatywny wpływ na efekt terapii. Inaczej wygląda kwestia części protetycznej, obejmowanej zwykle gwarancją. Jako element materialny może ona ulegać zużyciu, co wiąże się z koniecznością okresowej wymiany niektórych jej części (np. części z porcelany).

Jak na leczenie implantami wpływa palenie papierosów?

Palenie tytoniu znacznie pogarsza zdolność regeneracji tkanek, gdyż upośledza mikrokrążenie. W związku z tym obniża się istotnie szansa pozytywnego rokowania co do przyjęcia i długotrwałego utrzymania wszczepu. Udowodniono, że palenie papierosów zwiększa szanse odrzucenia implantu czterokrotnie. Przyczynia się również do łatwiejszego odkładania się trudnego do usunięcia osadu na zębach i uzupełnieniach protetycznych.

Copyright 2020 by Pro Ortodont, ul. Filtrowa 59/2, 02-056 Warszawa

NIP: 8361328938, REGON: 750803965