Endodoncja – Leczenie kanałowe i Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja jest ostatnią możliwością zachowania zęba i uniknięcia jego ekstrakcji albo założenia implantów. Leczenie kanałowe pod mikroskopem stosuje się w przypadku schorzeń miazgi zęba lub tkanek otaczających korzeń. Tkanka ta wypełnia ząb, jest skupieniem naczyń i nerwów.  Celem leczenia kanałowego jest usunięcie chorej/ zakażonej miazgi i tym samym usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego, żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej.
W zależności od rozpoznania lekarz endodonta wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego.

Oferujemy bardzo wysoką skuteczność leczenia kanałowego oraz sprawdzone i bezpieczne procedury w tym leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z komory i kanałów zęba metodami mechanicznymi i chemicznymi, odkażeniu kanałów oraz ich wypełnieniu. W leczeniu kanałowym bardzo istotna jest ocena długości kanału (służy do tego celu  endodometr oraz zdjęcia rentgenowskie). System kanałów korzeniowych opracowuje się specjalnymi narzędziami stalowymi. W czasie pracy kanały są płukane środkami o działaniu przeciwbakteryjnym.  Po ich oczyszczeniu następnie wszystkie kanały i komorę wypełnia się specjalnymi materiałami celem ich hermetycznego, szczelnego zamknięcia.

Do leczenia wykorzystujemy endometr stomatologiczny, specjalistyczne narzędzia maszynowe i ręczne, które dają możliwość dokładnego opracowania kanałów zęba. Oferujemy również leczenie pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe  pod mikroskopem to technologia, która  pozwala z niezwykłą precyzją dotrzeć do każdego kanału zęba, a także na dokładne jego opracowanie i wypełnienie. Na temat  leczenia pod mikroskopem piszemy również w naszym PORADNIKU.

Istnieją konkretne wskazania, na podstawie których można stwierdzić, że leczenie kanałowe pod mikroskopem będzie najbardziej skuteczne. Jednym z nich jest ostry stan zapalny miazgi, który zazwyczaj ma swoje podłoże w silnie rozwiniętej próchnicy. Innymi przyczynami może być złamanie zęba lub wyjątkowo mocna starta korona. Endodonta w naszym centrum w Warszawie przed rozpoczęciem zabiegu podaje pacjentowi odpowiednio dobraną dawkę znieczulenia. Współcześnie rezygnuje się już z zatruwania zęba, które stosowano dawniej w celu ograniczenia bólu.

Poprawność przeprowadzonego leczenia oceniamy od razu. W tym celu wykonujemy trzykrotnie zdjęcie rentgenowskie (RTG) w naszej pracowni. Wykonujemy je przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie procedury zabiegowej (po zakończeniu etapu  leczenia) i na zakończenie po wypełnieniu kanałów. Wykonanie wszystkich zdjęć jest niezbędne w przypadku tradycyjnego leczenia kanałowego jak również w przypadku leczenia kanałowego pod mikroskopem. W przypadkach, kiedy lekarz uzna za stosowne sami proponujemy pacjentom przeprowadzenia leczenia kanałowego pod mikroskopem. Leczenie pod mikroskopem wykonujemy również zawsze na życzenie pacjenta i za jego zgodą.
Leczenie kanałowe przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym i jest ono całkowicie bezbolesne.

Nowoczesna metoda leczenia kanałowego jest szybsza i bardziej komfortowa, daje pewność dokładnego oczyszczenia (nawet zagiętych i trudnych do oczyszczenia) kanałów, pewność ich szczelnego wypełnienia co zapobiega nawrotom infekcji.

Leczenia kanałowe pod mikroskopem

W leczeniu endodontycznym mikroskop zabiegowy jest urządzeniem wspomagającym proces leczenia. Możliwość precyzyjnego wglądu do leczonych kanałów w powiększeniu jakie zapewnia mikroskop, umożliwia lekarzowi wysoce precyzyjną pracę w niewielkim polu zabiegowym np.: o wielkości 1mm.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia m. in:

 • precyzyjne leczenie głównych oraz dodatkowych kanałów korzeniowych zęba wraz z ich rozgałęzieniami, pomaga w odnalezieniu kanałów korzeniowych, które w często są niewidoczne dla lekarza bez użycia mikroskopu.
 • udrażnianie wąskich, trudnych do zlokalizowania, zobliterowanych i zakrzywionych kanałów
 • leczenie kanałowe zębów z niezakończonym rozwojem korzeni
 • leczenie przypadków o bardzo skomplikowanej i rzadko występującej anatomii systemu kanałów korzeniowych
 • diagnostykę złamań korzenia zęba i pęknięć dna komory zębów wielokorzeniowych
 • leczenie zębów po urazach
 • leczenie resorpcji korzeni zębów
 • udrażnianie kanałów wypełnionych ćwiekiem srebrnym i cementem

Niektóre zabiegi wykonywane w kanałach korzeniowych możliwe są tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu mikroskopu jak np.  zabieg usuwania z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo-korzeniowych, twardych cementów wypełniających kanał.

W klinice Pro Ortodont wykorzystujemy mikroskop najnowszej generacji Carl Zeiss OPMI Pico Mora światowego lider w produkcji optyki.

Leczenie kanałowe zęba jest dużo tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcia zęba i zastąpienie go mostem protetycznym lub implantem zębowym.

Szacunkowe kalkulacje i składowe ceny zabiegów leczenia kanałowego oraz leczenia kanałowego pod mikroskopem podane są w CENNIKU

Najczęściej zadawane pytania na temat leczenia endodontycznego
(
aby zobaczyć odpowiedź kliknij w treść pytania):

Co to jest endodoncja?

Endodoncja jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem kanałowym.

Dlaczego leczenie kanałowe jest takie drogie?

Na cenę leczenia kanałowego ma wpływ wiele czynników. Jest to procedura czasochłonna, wymagająca ponadprzeciętnych umiejętności lekarza i użycia kosztownej aparatury.

Na czym polega leczenie kanałowe i co wykonuje się po kolei?

Należy pamiętać, iż w zależności od rozpoznania konkretnego przypadku lekarz endodonta wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego, która jest indywidualnie dobierana.

W dużym uproszczeniu leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi i bakterii z komory i kanałów zęba, mechanicznym i chemicznym opracowaniu systemu korzeniowego i w ostatnim etapie – na szczelnym wypełnieniu kanałów specjalnym do tego celu materiałem.

 1. Lekarz otwiera komorę zęba i usuwa martwą lub żywą miazgę (w znieczuleniu miejscowym).
 2. Lekarz dokonuje dokładnego oczyszczenia ubytku próchniczego i odsłonięcia kanałów. W zębach jest od jednego do trzech ujść (kanałów), jednak czasami zdarza się, że ich liczba dochodzi do sześciu. Opracowywany kanał lub kanały korzeniowe przy użyciu maszynowych/ręcznych narzędzi kanałowych są obficie przepłukiwane (dezynfekowane). W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych miazga kanałowa jest całkowicie usuwana wraz z toksynami bakteryjnymi z kanalików zębinowych.  Poszerzony i osuszony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.
 3. Najnowsze narzędzia umożliwiają precyzyjne i ostateczne oczyszczenie systemu kanałów na jednej wizycie.
 4. Po dokładnym wyczyszczeniu, odkażeniu i wysuszeniu kanały korzeniowe są bardzo szczelnie wypełniane za pomocą metody kondensacji bocznej gutaperki. Metody te gwarantują najwyższą szczelność wypełnienia kanału.
 5. Po wypełnieniu kanałów wykonujemy kontrolne zdjęcie RTG.
 6. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest trwała odbudowa korony zęba. Najczęściej konieczna jest całkowita odbudowa zęba za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

Jaka jest alternatywa leczenia kanałowego?

Niestety alternatywą dla leczenia kanałowego jest tylko usunięcie zęba. Pozostawienie nieleczonego zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami np. zapaleniem kości lub jej resorpcją. Własny ząb jest zawsze bardziej wartościowy niż najlepsza odbudowa protetyczna, dlatego lepiej jest przeprowadzić leczenie kanałowe niż usuwać bolącego zęba.

Jaka jest wytrzymałość zęba po leczeniu kanałowym?

Zęby leczone endodontycznie przeważnie mają dość duże ubytki własnych tkanek. W celu wzmocnienia ich struktury w większości przypadków wskazane jest wykonanie korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym – taka odbudowa zapewnia pełną wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością własnego zdrowego zęba przed leczeniem.

Skąd możemy przypuszczać, że ząb wymaga leczenia kanałowego?

Najczęstsze symptomy choroby miazgi to samoistny ból, przedłużająca się nadwrażliwość zęba na ciepło lub zimno, ból odczuwalny podczas żucia pokarmów, zmiana koloru zęba, obrzęk dziąseł, powiększenie węzłów chłonnych.

Dlaczego podczas badania stomatologicznego lekarz sprawdza wrażliwość zęba na ból?

Odpowiedź w postaci reakcji na ból ze strony miazgi jest doskonałym wskaźnikiem mówiącym o stanie zęba i stopniu zaawansowania choroby endodontycznej. Z jednej strony bardzo ważne są dla lekarza informacje ze strony pacjenta, czy ząb boli, kiedy, co jaki czas, czy pacjent odczuwa ból podczas jedzenia, czy ząb reaguje na ciepło lub zimno. Z drugiej strony stomatolog sam sprawdza wrażliwość zęba na ból prowokując tą reakcję. Jeżeli przerwy między odczuwaniem bólu są długie, to zwykle mamy do czynienia z początkowym stadium rozwoju choroby. Gdy zaś ból jest ciągle intensywny i promieniujący to najprawdopodobniej choroba jest już zaawansowana. Ból promieniujący jest cechą charakterystyczną przy nieodwracalnych stanach zapalnych miazgi. Jeśli po wycofaniu bodźca bólowego podczas badania lekarskiego ząb nie przestaje boleć, to jest to symptom rozległego stanu zapalnego. Zatem charakterystyka reakcji zęba na ból dostarcza bardzo wielu informacji na etapie diagnozy pacjenta.

Czy po leczeniu kanałowym ból zęba ustąpi?

Po leczeniu endodontycznym pacjent może odczuwać dyskomfort. Przez kilka dni może towarzyszyć mu ból. Czasem występuje opuchlizna w pobliżu leczonego obszaru. Jeżeli pacjent odczuwa wspomniane dolegliwości powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Ten przeprowadzi kontrolę i zadecyduje np. o przepisaniu stosownych leków przeciwbólowych. Zaleci też inne metody zmniejszające lub niwelujące te przykre symptomy.

Czy po leczeniu kanałowym wymagana jest specjalna dieta?

Tuż po leczeniu należy ograniczyć jedzenie i picie gorących pokarmów. Przez kilka dni po leczeniu należy unikać jedzenia potraw bardzo twardych lub takich, które wymagają intensywnego żucia.

Czy ząb leczony endodontycznie może zmienić kolor?

Tak, czasem po leczeniu endodontycznym ząb może zmienić kolor. Jednak istnieje wiele metod pozwalających przywrócić naturalny kolor zęba np. stosując metody chemicznego wybielania oraz metody protetyczne jak licówki ceramiczne lub korony.

Czy leczenie kanałowe jest zawsze skuteczne?

Czasami zdarzają się niepowodzenia, które wynikają najczęściej z nietypowej budowy zęba, a w szczególności jego korzeni. Efekt leczenia jest uzależniony także od stanu odporności pacjenta. Jednakże leczenie endodontyczne jest skuteczne w około 95% przypadków.

Po co zatruwa się ząb?

Dewitalizacja miazgi zęba, potocznie nazywana „zatruwaniem” jest procedurą, od której zaczyna się coraz częściej odchodzić z uwagi na możliwość przeprowadzenia leczenia w inny sposób. Dawniej zabieg ten był powszechnie stosowany jako etap leczenia endodontycznego, ponieważ nie było specjalnie możliwości znieczulenia pacjenta do tego stopnia, aby możliwe było całkowite usunięcie miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba. Obecnie istnieje możliwość znieczulenia praktycznie w każdym przypadku, nawet jeśli ząb znajduje się w silnym stanie zapalnym, to zazwyczaj podanie domiazgowe znieczulenia znosi czucie bólu. Dzięki temu stomatolog ma możliwość usunięcia większej części miazgi zęba i można zazwyczaj dokończyć leczenie na kolejnej wizycie.

Dewitalizację nadal stosuje się w nieodwracalnych stanach zapalnych miazgi w zębach mlecznych, chociaż nie daje ona tak samo dobrych wyników jak tzw. amputacja. Zazwyczaj dewitalizacja jest wdrażana z uwagi na to, że wiele dzieci odmawia współpracy z  lekarzem oraz nie daje się znieczulić np. z obawy przed ukłuciem. Jeśli nie ma możliwości znieczulenia dziecka, ponieważ jest ono zbyt niespokojne, to wykonanie amputacji nie wchodzi w grę. Wówczas założenie wkładki dewitalizacyjnej w celu zatrucia zęba wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Po 1-2 tygodniach na kolejnej wizycie usuwana jest zmumifikowana miazga, zarówno z komory zęba jak i z kanałów korzeniowych.

Co to jest zgorzel zęba?

Zgorzel miazgi zęba jest to stan, w którym dochodzi do rozpadu gnilnego obumarłej miazgi zęba. Miazga może obumrzeć w wyniku ostrego lub przewlekłego zakażenia, urazu (po uderzeniu – dotyczy raczej przednich zębów). W jamie ustnej znajduje się bardzo dużo bakterii – martwa tkanka staje się dobrą pożywką dla bakterii beztlenowych. To one odpowiadają za charakterystyczny nieprzyjemny zapach zepsutego zęba. Póki proces toczy się wewnątrz zęba poza fetorem nie daje żadnych sygnałów. Czasami objawy są bardzo dyskretne, jak ćmienie, czy bóle przy zmianie pogody. Mogą na tym etapie powstawać zmiany zapalne niszczące kość. Zdarzają się również tak zaawansowane zmiany torbielowate, że konieczne jest leczenie operacyjne na oddziale chirurgii szczękowej. Te powstają jednak latami i nie jest możliwe, aby taki kłopot pojawił się jeżeli pacjent regularnie poddaje się badaniu stomatologicznemu.

Dlaczego czasem dochodzi do opuchlizny policzka?

Jest to objaw zapalenia okostnej – błony łącznotkankowej pokrywającej kość. Aby doszło do zapalenia okostnej bakterie muszą przedostać się do kości z wnętrza zęba. Często dochodzi do tego w okresie letnim, po kąpieli słonecznej, po wysiłku fizycznym, kiedy spada nasza odporność – czyli często – na urlopie.

Co należy zrobić gdy spuchnie policzek?

W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Konieczne będzie wdrożenie intensywnego leczenia farmakologicznego, kanałowego lub chirurgicznego. Większość zębów można uratować ale część niestety musi być usunięta. Priorytetowe jest w takim przypadku odcięcie źródła zakażenia – drogą ekstrakcji lub leczenia kanałowego. Dzięki olbrzymiemu postępowi jaki nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat możliwe jest wyleczenie ostrej infekcji tkanki około zębowej w ciągu kilku – kilkunastu godzin. Dawniej zabierało to tygodnie i kilka- kilkanaście wizyt i też nie zawsze kończyło się sukcesem.

Co oznacza termin – powtórne leczenie kanałowe?

Czasem zdarza się, że zęby wcześniej leczone kanałowo wymagają powtórnego leczenia. Objawem wskazującym na taką konieczność może być ból, ale czasem widać to tylko na zdjęciu rentgenowskim w postaci ciemnej „plamy” w okolicy wierzchołka korzenia. „Plama” ta to nic innego, jak zanik kości na skutek nieprawidłowego leczenia kanałowego. Po powtórnym opracowaniu i dokładnym wypełnieniu systemu korzeniowego zęba kość odbudowuje się i zmiany wokół wierzchołka korzenia najczęściej cofają się. Jeśli nie stwierdzimy wycofania się procesu zapalnego z kości zęby takie podlegają zabiegom chirurgicznym. Powtórne leczenie kanałowe jest zawsze bardziej skomplikowane i częściej kończy się niepowodzeniem.

Co to resekcja wierzchołka korzenia?

Czasami dochodzi do zapalenia przyzębia i kości wokół zęba. Jeśli tradycyjne leczenie nie jest możliwe lub stwarza zagrożenie że będzie nieskuteczne wówczas przeprowadza się resekcję wierzchołka korzenia zęba. Przy użyciu zdjęcia rentgenowskiego ustala się stan zęba. Następnie ząb i tkanki otaczające zostają znieczulone, następnie lekarz przecina dziąsło i usuwa fragment kości wokół wierzchołka korzenia. Następnie wycina wierzchołek korzenia zęba wraz z ogniskiem zapalnym w tkance przyzębia, uszczelnia kanał i zszywa ranę.

Przykładowe ceny zabiegów leczenia kanałowego w klinice Proortodont?

Ceny leczenia kanałowego podane są w CENNIKU

Czy leczenie pod mikroskopem jest niezbędne w każdym przypadku i kiedy warto poddać się leczeniu kanałowemu pod mikroskopem?

Dzięki rozwojowi endodoncji czyli zabiegowi leczenia kanałowego zęby, które wcześniej były przeznaczone do ekstrakcji/ usunięcia, mogą być z powodzeniem leczone i spełniać swoją funkcję na dalszym etapie życia pacjenta. Dotyczy to zarówno pierwotnego, jak i ponownego leczenia endodontycznego. Ponadto poddanie się leczeniu kanałowemu mikroskopem eliminuje w skomplikowanych przypadkach leczenia kanałowego konieczność wykonywania wielokrotnych zdjęć RTG. (standardowo zakładamy wykonanie 3 zdjęć jedna w skomplikowanych przypadkach istnieje konieczność wykonania większej ilości)

Czy podczas procesu leczenia kanałowego zawsze są wykonywane trzy zdjęcie RTG?

Nie zawsze. Wykonujemy zawsze jeżeli procedura leczenia kanałowego jest prowadzona metodą tradycyjną bez użycia mikroskopu. W przypadku leczenia kanałowego pod mikroskopem, można zrezygnować ze zdjęcia w trakcie leczenia kanałowego lub z kolejnych zdjęć w bardziej skomplikowanych przypadkach. Zdjęcia na poszczególnych etapach leczenia są  wykonywane  zawsze w przypadkach leczenia tradycyjnego bez użycia mikroskopu lub kiedy istnieją takie dodatkowe wskazania. Należy jednak pamiętać, że zawsze wykonujemy zdjęcie RTG przed i po leczeniu kanałowym. O konieczności i ilości wykonanych zdjęć decyduje zawsze lekarz w trakcie procesu leczenia z uwagi na zapewnienie najdokładniejszego procesu leczenia kanałowego.

Tutaj dodatkowo należy pamiętać że kobietom w ciąży nie wykonujemy zdjęć RTG.

Ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem?

W większości przypadków możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego podczas jednej wizyty. Niestety proces leczenia jesteśmy ustalić dopiero po dokładnej analizie każdego przypadku.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bolesne i czy stosuje się znieczulenie jak w przypadku tradycyjnego leczenia?

Zabieg leczenia kanałowego pod mikroskopem tak samo jak leczenie kanałowe tradycyjne bez użycia mikroskopu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, co nierzadko pozytywnie wpływa na jego samopoczucie i komfort przeprowadzanego zabiegu.

Kiedy dochodzi do ponownego leczenia kanałowego?

Powtórne leczenie kanałowe tj. powtórne leczenie endodontyczne, w żargonie stomatologów zwane re-endo, to najczęściej następstwo nieprawidłowego leczenia pierwotnego i rozwoju zmian na skutek bakterii pozostałych w nie wyleczonej części kanału. Podjęcie ponownego leczenia to przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi schorzenia i ostateczne zabezpieczenia zęba i jego korzeni.

Czy ponowne leczenie kanału zawsze jest wykonywane pod mikroskopem?

Nie zawsze ponowne leczenie endo jest wykonywane pod mikroskopem. Jeżeli lekarz jest w stanie udrożnić kanał na całej jego długości w sposób konwencjonalny użycie mikroskopu i leczenie pod mikroskopem nie jest konieczne. Konieczność przeprowadzenia procesu leczenia pod mikroskopem jest zależne od indywidualnego przypadku, który można ocenić po badaniu wstępnym.

Copyright 2020 by Pro Ortodont, ul. Filtrowa 59/2, 02-056 Warszawa

NIP: 8361328938, REGON: 750803965