Od wielu lat wiadomo, iż wiele problemów zdrowotnych ma swój punkt wyjścia w uzębieniu. Czasem drobne zmiany, nawet niewidoczne gołym okiem, mogą powodować szereg dolegliwości, takich jak bóle głowy, gorączka, objawy ze strony układu nerwowego (co często mylone jest z niewielkim udarem niedokrwiennym lub porażeniem nerwu twarzowego). Nieleczone choroby uzębienia i przyzębia mogą prowadzić do rozwoju choroby oraz nawet do konieczności usunięcia chorego zęba.
Gdy zachoruje ząb, warto jak najszybciej podjąć działania mające na celu jego wyleczenie. W sytuacji, gdy problem jest powierzchowny – rozwiązanie nie będzie stanowiło dla stomatologa większego wyzwania. Sytuacja komplikuje się, gdy zajdzie potrzeba leczenia kanałowego.
Wybierając gabinet stomatologiczny, warto wybrać taki, który stosuje leczenie kanałowe pod mikroskopem. Daje to pewność, że lekarz zadecyduje o najbardziej korzystnym procesie leczenia dla naszego przypadku. W sytuacjach gdy gabinet nie posiada szerokiej gamy możliwości usług istnieje ryzyko, że zastosuje tylko tą metodę, którą ma w ofercie (tutaj tradycyjne leczenie kanałowe) a wybrany proces leczenia może okazać się niewystarczająca dla sytuacji w której znalazł się nasz ząb. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest rozwiązaniem lepszym od klasycznego leczenia, pozwala uzyskać wyższą efektywność. Wyższość leczenia pod mikroskopem wynika z budowy anatomicznej dziąseł i zębów. Kanały zębowe wnikają mocno w strukturę dziąseł, często poprzez szeroko utkaną sieć gęstych kanalików, które bez specjalistycznych przyrządów mogą nie być dla stomatologa widoczne. Pominięcie ich podczas leczenia może spowodować, iż nie uzyska się oczekiwanego efektu a dolegliwości w dalszym ciągu mogą się utrzymać. Oczywiście leczenia kanałowe pod mikroskopem nie jest niezbędne w każdym przypadku, ale na pewno lekarz wybierze dla naszego zęba odpowiednią metodę wtedy gdy ma możliwość wyboru niż jeżeli takiej możliwości nie ma. Zazwyczaj jest tak, że lekarz oczywiście nie będzie chciał zrezygnować ze świadczenia usługi więc podejmie się leczenia metodą jaką daje mu gabinet, jego wyposażenie oraz jego umiejętności.
Leczenie kanałowe czy ekstrakcja?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem nie jest poddanie się ekstrakcji zęba, czyli jego usunięcia. Większość stomatologów jest temu rozwiązaniu przeciwna, gdy leczenie kanałowe pod mikroskopem z najwyższym możliwym prawdopodobieństwem pozwala przyjąć, iż leczenie będzie skuteczne. Nie bez powodu studentom stomatologii powtarza się, iż lepsze zęby własne niż sztuczne. Nasze naturalne uzębienie jest zwyczajowo trwalsze od sztucznych zębów. Usunięcie zęba może sprawić, iż sąsiadujące z nim zęby mogą zacząć zmieniać swoje położenie. Jest to następstwem powstania luzu w danym łuku zębowym. Zazwyczaj w każdym przypadku usunięcia zęba zalecane jest wypełnienie po nim luki implantem zębowym. Uzupełnienie przestrzeni implantem nie jest przedsięwzięciem tanim (koszt leczenia kanałowego jest znacznie niższy od wstawienia implantu i korony), sztuczny ząb może wyglądać nienaturalnie bądź też jego wytrzymałość może być dużo mniejsza. A naturalny ząb, w przypadku którego zastosowano leczenie kanałowe pod mikroskopem, po zakończeniu leczenia jest w pełni sprawny i funkcjonalny.
Zapisz się na konsultację
Skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu wizyty.
Jakie są korzyści leczenia kanałowego pod mikroskopem?
Klasyczne leczenie kanałowe wymaga wykonania uprzedniego zdjęcia RTG zęba, który ma być poddany leczeniu jak również kilku zdjęć w trakcie i na koniec leczenia. Zgodnie ze sztuką medyczną ekspozycja na promieniowanie RTG powinno być ograniczone do niezbędnego minimum, na co pozwala leczenie kanałowe pod mikroskopem, które daje możliwość ograniczenia ilości zdjęć RTG (więcej informacji na stronie w sekcji pytania i odpowiedzi ). Zjawiskiem dosyć częstym w przypadku zdjęć RTG zęba jest występowanie artefaktów na zdjęciu, tj. zakłóceń, które mogą uniemożliwić prawidłową interpretację stanu uzębienia. W przypadku leczenia kanałowego pod mikroskopem ryzyko złej oceny sytuacji jest ograniczone do minimum – stomatolog widzi bieżącą sytuację, może penetrować najdrobniejsze kanaliki. Właśnie w tych najdrobniejszych kanalikach najczęściej znajduje się źródło problemów, czy to w postaci ognisk infekcyjnych czy też odłamków zębowych.
W przypadku leczenia kanałowego pod mikroskopem możemy mówić także o dużo większej skuteczności w zakresie oczyszczenia kanałów i zabezpieczenia przeciwbakteryjnego. Jak widać – korzyści takiego leczenia przewyższają korzyści czy to klasycznego leczenia kanałowego czy też ekstrakcji. Warto więc zadbać o swoje uzębienie i przedłużyć ich żywotność.
Szczegółowy opis procesu leczenia kanałowego i leczenia kanałowego pod mikroskopem oraz informacja dla jakich przypadków najlepszym rozwiązanie jest leczenia kanałowe pod mikroskopem znajduje się tutaj