fbpx
  1. Home
  2. »
  3. Porady ekspertów
  4. »
  5. Porady ekspertów
  6. »
  7. Czy należy czyścić język...

Czy należy czyścić język – ważny czynnik w dbałości o higienę jamy ustnej

Spis treści

Od tego jak będziemy dbali o higienę jamy ustnej – czystość i kondycję zależy w przyszłości stan zdrowia naszych zębów a także ich wygląd.
Już wiele artykułów poświęciliśmy temu tematowi – szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej, nitkowanie zębów, właściwa dieta, regularne wizyty stomatologiczne są kluczowymi czynnikami w utrzymaniu zdrowej kondycji jamy ustnej i zębów.
Jednak jak pokazuje zarówno doświadczenie stomatologów oraz badania wśród pacjentów bardzo niewiele osób czyści język podczas mycia zębów. A to właśnie język jest idealnym miejscem do namnażania się bakterii próchnicotwóczych i nie tylko.

Czyszczenie języka z nalotów jest istotne tak samo jak stosowanie szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznej. To właśnie na języku, ze względu na jego budowę i strukturę (w tym błonę śluzową) szczególnie w jego tylnej części gromadzą się bakterie. Gdy nie dbamy o higienę języka, mimo umytych zębów możemy zmagać się z nieświeżym oddechem czyli halitozą. Halitoza pochodzi głównie z migdałków oraz gardła czyli tych części naszej jamy ustnej nierozerwalnie związanych z naszym językiem gdzie dochodzi do eksplozji rozwoju bakterii, które przyczyniają się do tej dolegliwości. Za specyficzną woń najczęściej odpowiadają bakterie beztlenowe, które w wyniku rozkładu białek produkują związki lotne – siarkowodór, merkaptan metylu oraz siarczek dimetylu.

Dlatego podczas codziennej higieny jamy ustnej ważne jest, aby nie zapominać o czyszczeniu języka, tak aby uniknąć rozmnażania się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. A jeśli doskwiera nam problem nieprzyjemnego zapachu z ust w pierwszej kolejności powinniśmy skontrolować u stomatologa zdrowie jamy ustnej oraz zadbać o dobre i regularne (co najmniej raz dziennie) mycie języka.
 

Zapisz się na konsultację

Wypełnij i wyślij poniższy formularz.
Skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu wizyty.

Jakie dolegliwości może nam przysporzyć niewłaściwa higiena jamy ustnej i higiena języka:

– Halitoza – czyli pojawienia się brzydkiego zapachu z ust a jego przyczyną jest uwalnianie w jamie ustnej lotnych związków siarki w wyniku metabolizmu niektórych rodzajów bakterii . Istnieje wiele przyczyn powstawania halitozy, m.in. nieregularna, niezdrowa dieta, palenie papierosów, zbyt mała podaż płynów w ciągu dnia, refluks żołądka i inne problemy gastryczne, stres a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Pomóc na chwilę może płukanie jamy ustnej, stosowanie gum do żucia, pastylek do ssania, jednak bardziej skutecznym sposobem jest po prostu regularne szczotkowanie języka.

– Choroby dziąseł i przyzębia – bakterie w jamie ustnej w szybkim tempie zaczynają przeprowadzać procesy gnilne wydzielając związki siarki i to właśnie one są główną przyczyną nieświeżego oddechu i innych niepożądanych konsekwencji. Skutkami nienależytej higieny języka jest także podatność na choroby zębów i dziąseł na nawet zmniejszenia odporności ogólnej co może skutkować rozwojem znacznie poważniejszych stanów chorobowych a nawet utratą zebów.

– Zaburzenia smaku – za właściwy odbiór wrażeń smakowych odpowiedzialne są kubki smakowe obecne w jamie ustnej. W przypadku niewłaściwej higieny jamy ustnej tworzy się powłoka zwana biofilmem składająca się z bakterii a także resztek żywności i martwych komórek skóry, która zakrywa kubki smakowe zaburzając sprawność receptorów smakowych.

– Grzybica jamy ustnej (Kandydoza) – ten stan chorobowy wywoływany jest przez drożdżak z rodzaju Candida albicans. Co prawda grzyb ten występuje w jamie ustnej u 20 do 50 proc. zdrowych osób, ale w przypadku kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej może to skutkować rozwojem choroby. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu kandydozy są też niewłaściwe nawyki i przyzwyczajenia jak palenie papierosów, nieprawidłowy sposób mycia jamy ustnej, spożywanie dużej ilości słodyczy, sterydy, antybiotykoterapia, nadużywanie alkoholu, zła dieta, zaburzenia hormonalne i właśnie nieszczotkowanie języka bo własnie zła higiena języka sprzyja namnażaniu się bakterii.

Czyszczenie języka – jak prawidłowo czyścić język

Pamiętajmy, że szczotkowaniem zębów nie jesteśmy w stanie doczyścić języka z uwagi na występujące w bruzdach i wgłębieniach mikroorganizmy, do których bardzo trudno dotrzeć. Tak samo płukanie jamy ustnej przynosi tylko efekt doraźny. Pomóc może tylko mechaniczne oraz regularne szczotkowanie języka, które jest w stanie usunąć szkodliwe mikroorganizmy. Do szorowania języka stosujemy specjalną skrobaczkę lub odpowiednią końcówkę szczoteczki do zębów.
Właściwe wyczyszczenie języka jest nieskomplikowaną oraz szybką czynnością, którą powinniśmy wykonywać przy okazji mycia zębów a samo mycię języka powinniśmy wykonywać raz dziennie (wystarczy). Dodatkowe szczotkowanie języka powinno trwać kilkadziesiąt lub nawet tylko kilkanaście sekund. Ważne jest aby język szczotkować regularnie i aby ono weszło nam w nawyk przy codziennym myciu zębów.

Język czyścimy pocierając go od przodu do tyłu i odwrotnie – wystarczy kilka razy (3-4) przejechać powierzchnię górną i boczną języka. Im głębiej dotrzemy do tylnej części języka tym zabieg będzie bardziej skuteczny. Po każdym użyciu końcówki szczoteczki lub skrobaczki należy ją dokładnie umyć, a usta wypłukać specjalnym płynem jako uzupełnienie procesu mycia (zębów i języka). Płukanka właśnie po dokładnym umyciu języka (a nie zamiast) na długo powstrzyma rozwój nielicznych, pozostałych bakterii.

Tak więc odpowiadając na wątpliwości – TAK, język należy myć, gdyż jest to jeden z elementów właściwej i skutecznej higieny jamy ustnej, która wykonywana prawidłowo i regularnie równolegle z systematycznymi wizytami u dentysty pozwoli zachować na długo zęby zdrowe i w dobrej kondycji.

Zadzwoń: +48 22 414 68 89 lub +48 79 187 68 88